systémy sociálneho zabezpečenia sú pred finančným kolapsom. Z tohto neodškriepiteľného stavu komentátori vyvodzujú rozdielne závery.
Spoluvydavateľ konzervatívneho denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung Holger Steltzner je pri odhadoch budúceho ekonomického vývoja nanajvýš skeptický. Píše: „Následky tesnej červeno-zelenej väčšiny budú: ešte viac sociálneho štátu namiesto trhu, ešte väčšia regulácia namiesto väčších slobôd a vo všeobecnosti postávanie na mieste namiesto pokroku. Podniky musia odložiť nádej na dlhodobú reformnú perspektívu o ďalšie štyri roky.“ V ďalšom komentári Stelzner zdôrazňuje, že „kto chce účinne bojovať proti masovej nezamestnanosti, ten sa musí postarať o silný ekonomický rast. Predpokladom hospodárskeho rozvoja je drastický pokles daňového zaťaženia spojený s radikálnym zjednodušením nespravodlivého daňového systému, s odstránením obručí zvierajúcich pracovný trh a v neposlednom rade odbúranie byrokratických prekážok stojacich v ceste podnikateľským iniciatívam“.
Süddeutsche Zeitung navrhuje ľavicovej vláde tieto základné strategické kroky: „Hospodárska politika neznamená konať slepo podľa náhľadov predstaviteľov nemeckého priemyslu. Takisto nemôžu vznikať odborové zväzy bez reálnej podstaty. Na Schrödera a jeho kabinet čakajú v nasledujúcich mesiacoch konflikty s odborármi v daňovej politike a oblasti pracovného trhu.“
Komentátor Süddeutsche Zeitung podčiarkuje, že sa musí skončiť obdobie hospodársko-politickej nečinnosti. Kancelár sa musí podľa neho presadiť najmä voči „vlastnej klientele“. Na mysli má predovšetkým tradicionalistických odborárskych predákov. Ak kancelár zaváha, píše denník, „potom grandiózne zlyhá“.
Pomerne optimisticky sa pozerá do najbližšej budúcnosti vedúci ekonomickej redakcie toho istého denníka. Dôvodom je dobrý volebný výsledok strany Zelených. „Že Zelení budú mať v staronovej koalícii silnejšiu pozíciu, nemusí byť vôbec na škodu veci. V uplynulých štyroch rokoch stáli totiž na strane ekonomického rozumu častejšie, ako to zodpovedá ich hospodársko-politickému imidžu.“
Süddeutsche Zeitung navrhuje zobrať kancelára Schrödera za slovo v súvislosti s presadením reformných návrhov na pracovnom trhu. „V najbližších týždňoch budú Schröderovi lietať okolo uší negatívne ekonomické údaje. Teraz, na začiatku legislatívneho obdobia, však má toľko moci, ako v nasledujúcich štyroch rokoch už mať nebude. Test reformnej spôsobilosti sa začal v pondelok, ihneď po voľbách.“