dodávateľom zlých správ pre burzy sú americké firmy so svojimi zhoršujúcimi sa hospodárskymi výsledkami. „Žiadne dobré správy tu teraz nemáme,“ upozornil Philip Dow, analytik zo spoločnosti RBC Dain Rauscher. Investorov odradilo od nákupu akcií aj rozhodnutie americkej centrálnej banky nezvýšiť úrokové sadzby. Fed namiesto toho varoval, že geopolitické napätie hrozí americkej ekonomike ďalším oslabovaním.
Dow Jonesov indexu priemyselných akcií si v utorokovm obchodovaní odpísal 2,4 percenta a na konci seansy mal hodnotu 7683,13 bodu. Takýto slabý index nezažila newyorská burza už od októbra 1998. Jeho príklad nasledoval aj technologický index Nasdaq, ktorý zase končil obchodovanie prvýkrát od septembra 1996 na úrovni nižšej ako 1200 bodov.
Až dovčera sa podobne správali aj burzy v Európe. Hoci ešte ráno nadviazali na pokles s predošlých dní, v priebehu dňa náladu zlepšila očakávaná správa nemeckého ekonomického inštitútu Ifo, ktorá síce hovorila o poklese indikátora podnikateľskej nálady v Nemecku, ale len v miere, ktorú investori očakávali. Pre burzy v Londýne, Frankfurte aj Paríži to znamenalo zvrat. Aj napriek tomu bilancuje Európa podľa vzoru Ameriky niekoľkoročné minimá. Najsledovanejší európsky index DAX bol v utorok najhlbšie od roku 1996. Smer nadol nabrali hlavne akcie technologických firiem. Nemax 50, ktorý odzkradľuje ich vývoj, dokonca v jednu chvíľu dosiahol dennú stratu 10 percent. Dôvodom sú rovnako ako v USA zlé ekonomické ukazovatele firiem. (čtk, jj)