BRATISLAVA - Ľudia od politických strán, ktoré sa dostanú do vlády, očakávajú hlavne znižovanie nezamestnanosti, reformy v zdravotníctve a zvyšovanie životnej úrovne. Potláčanie korupcie, znižovanie kriminality a ďalšie otázky už ľudí netrápia v takej vysokej miere, hovorí prieskum Ústavu pre výskum verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil v polovici septembra.
Zníženie nezamestnanosti očakáva až 71 percent občanov, znižovanie kriminality by malo byť prioritne riešené len podľa tretiny opýtaných. Medzi najmenej časté odpovede patrilo zlepšenie kvality životného prostredia či riešenie rómskej otázky a odstránenie prejavov rasizmu.
Predstavy členov strán, ktoré rokujú o budúcej vláde, sa na pohľad od predstáv ľudí dosť odlišujú. Predseda SMK Béla Bugár postavil na prvé miesto zavŕšenie integrácie. „Druhým naším pilierom je zlepšenie sociálnej situácie, v rámci nej aj nezamestnanosti,“ povedal. Tretím cieľom je pokračovanie v demokratizácii Slovenska. „Tam patria aj menšinové otázky,“ hovorí Bugár.
„Voliči očakávajú, že sa budú riešiť ich problémy, a nie problémy politikov,“ tvrdí predseda ANO Pavol Rusko. Za priority svojej strany považuje zlepšenie podnikateľského prostredia, zníženie výdavkov štátneho rozpočtu a posilnenie bezpečnosti a práv jednotlivca.
Hovorca KDH Vladimír Pčolinský povedal, že hnutie nerobilo prieskum o očakávaniach svojich voličov. „Prieskumy, čo považujú voliči za prioritné, sú dlhodobo známe. My chceme presadzovať veci, ktoré sú nám programovo blízke ako kresťanskej strane,“ vyhlásil. Medzi tri priority strany zaradil znižovanie daní a odvodov, podporu rodiny a boj proti korupcii a kriminalite.
„Politici sa pozerajú na riešenie problémov komplexnejšie a dlhodobejšie. Keď povedia, že prioritou je integrácia Slovenska do Európskej únie, myslia na riešenie celého komplexu problémov vrátane napríklad nezamestnanosti, ktorá trápi verejnosť najviac,“ myslí si politologička Oľga Gyárfášová. Aj preto majú ich ciele iné poradie ako v predstavách občanov.
Aby sa dali priority strán a ľudí porovnávať, treba vedieť, čo považujú za dôležité voliči danej strany. „Spomínaná integrácia je podstatne dôležitejšia pre voličov SDKÚ alebo SMK ako pre voličov HZDS či KSS,“ hovorí Gyárfášová.
Ivan Šimko z SDKÚ už o prioritách svojej strany nechcel hovoriť. „Vyznievalo by to ako nátlak na partnerov, pokiaľ ide o rokovacie pozície,“ tvrdil. O prioritách strán sa bude rokovať, z nich potom vzídu ciele koalície alebo vlády. „Tieto priority bude treba porovnávať, či sa stretávajú s požiadavkami občanov,“ tvrdí Šimko.
Podobný názor má Gyárfášová. „Iné je, keď hovoríme o prioritách vlády alebo vládnej koalície, ktorá bude vládou všetkých občanov. Politici by sa mali snažiť verejnosti vysvetliť, že kroky, ktoré presadzujú, vedú k riešeniu problémov, ktoré ľudí trápia, aj keď nie z večera na ráno,“ povedala.
Čo by mala riešiť vláda podľa občanov
- znižovanie nezamestnanosti 71,3
- zlepšenie situácie v zdravotníctve 61,1
- zvyšovanie životnej úrovne 55,6
- potláčanie korupcie a klientelizmu 38,3
- znižovanie kriminality 34,4
- zlepšenie situácie v školstve 25,2
- zlepšenie možnosti bývania 21,2
- zlepšenie fungovania štátnej správy a samosprávy 12,9
- zlepšenie medziľudských vzťahov 10,7
- riešenie rómskej otázky 6,3
- zlepšenie kvality životného prostredia 6,2
- odstránenie prejavov rasizmu 4,2
- iné 3,3
Zdroj: ÚVVM, údaje sú v percentách, pochádzajú zo septembra 2002