Bratislava 24. septembra (TASR) - Pokles sobášnosti, vysoká rozvodovosť a zvyšujúci sa počet detí narodených mimo manželstva sú dôvodom klesajúcej pôrodnosti na Slovensku. Priemerná slovenská rodina má 1,82 detí. Rozvedení majú v priemere 1,42 detí.
Na veľkosť rodiny podľa odborníkov vplývajú sociálno-ekonomické faktory a zmena kultúrnych postojov zo strany slobodných ľudí k manželstvu ako spoločenstvu muža a ženy založenému na trvalom vzťahu. Ako ďalej vyplýva z výskumu, ktorý na vzorke 1223 respondentov vo veku od 20 do 40 rokov realizovala Katedra sociológie Fakulty humanistiky na Trnavskej univerzite, na Slovensku dochádza k určitému oslabeniu tohto postoja.
Slobodní, ktorí chápu manželstvo ako celoživotný zväzok, chcú mať v priemerne 2,27 detí. Tí, ktorí preferujú skôr nezáväzné vzťahy, plánujú v priemere 1,74 detí. Slobodní bez vyhraneného postoja k manželstvu plánujú mať 1,89 detí.
Zamýšľaná pôrodnosť u ženatých a vydatých je 2,35 detí. Rozvedení a ovdovení chcú mať 1,81 detí. Nevyhnutná hranica na zachovanie reprodukcie je podľa vedúceho katedry sociológie Jozefa Matulníka 2,1 dieťa na rodinu. Viac detí preferujú obyvatelia Prešovského kraja, v ktorom pretrváva konzervativizmus v rodinných vzoroch. Naopak, menej detí chcú mať mladí ľudia z Nitrianskeho kraja.
Rozhodnutie obmedziť počet detí u slobodných ovplyvňujú bytové pomery, finančné dôvody a neistota spoločnosti. Ženatí a vydaté sú ovplyvnení najmä ekonomickými neistotami, finančnými dôvodmi a bytovými pomermi. Takmer 80 percent ľudí je presvedčených o tom, že mladým rodinám by mal byty prideľovať štát. Zvyšných 20 percent vidí riešenie vo výstavbe nájomných bytov.