Bukurešť 25. septembra (TASR) - Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie nedávno v Kodani podporili návrh na rýchlejšie deportácie ilegálnych prisťahovalcov. Rumunsko, ktoré sa snaží splniť podmienky pre prijatie do európskeho klubu, preto sprísnilo kontroly na svojich hraniciach.
Rumunský kabinet zaviedol aj ďalšie pravidlá pre občanov, ktorý chcú vycestovať do zahraničia: Každý Rumun, ktorý sa chystá navštíviť európsku pätnástku, musí mať pri sebe buď dovedna 500 dolárov, alebo 100 dolárov na každý deň pobytu v cudzine.
Rumuni tieto opatrenia prijali s reptaním, ale zrejme stáli o to, aby si Európa urobila o ich krajine lepší obrázok. A ak nemajú na vycestovanie dosť peňazí, vždy sa tesne pred hranicami zjaví skupina mužov s nabitými peňaženkami, ktorí im potrebnú čiastku na pol hodiny - pochopiteľne za poplatok - požičajú.
Pred tromi týždňami pri návšteve francúzskeho ministra vnútra Nicholasa Sarkozyho v Bukurešti však francúzska tlač spustila hystériu okolo údajnej rómskej epidémie.
"Dvanásťročné rómske prostitútky v uliciach Lyonu. Parížske mníšky zamykajú kostoly pred cigánskymi zlodejmi a organizované skupiny rozvážajú po uliciach svojich žobrákov," hlásili titulky niektorých denníkov.
Bola to najostrejšia protirómska kampaň od čias, keď boli hladujúci rumunskí Rómovia obvinení z toho, že jedia labute z viedenského parku. A nezostala bez následkov - za posledné tri týždne, aspoň podľa Rómov na rumunsko-maďarskej hranici, nepúšťajú občanov tmavej pleti z Rumunska von. Na hraniciach sa colníci spýtajú vodičov autobusov, koľko vezú Rómov a tým potom prikážu, aby si vzali kufre a vystúpili.
Niektorí rumunskí Rómovia skutočne chodia do západnej Európy žobrať alebo ilegálne pracovať. Pohraničná stráž uvádza prípady, keď skupiny postihnutých ani nevedeli, kam idú.
Priznali len, že si ich najal vodič, ktorý im vybavil aj pasy. Ďalšia skupina na hraniciach tvrdila, že ide do Talianska na svadbu. Keď im potom v kufri pohraničníci našli montérky a náradie, poslali ich späť.
Ťažko povedať, či na hraniciach fungujú predsudky alebo je to príkaz nadriadených. Napokon Rumunsko je krajina, kde jeden z kandidátov v minulých prezidentských voľbách získal 26 percent hlasov vďaka programu, ktorý okrem iného hovoril o internácii rómskeho obyvateľstva v zvláštnych táboroch.