Bratislava 25. septembra (TASR) - Na vyše 50-tich aktivitách sa v rámci 5. rámcového programu Európskej únie (5. RP EÚ) podieľajú ústavy Slovenskej akadémie vied (SAV). V spolupráci s vedeckými pracoviskami v EÚ a kandidátskych krajinách riešia úlohy v oblasti výskumu nových materiálov a technológií, kvantových informácií, výskumu genetických predispozícií k rakovine, ochorení hospodárskych zvierat a mnohé iné.
Na projektoch 5. RP EÚ sa zúčastňujú viaceré ústavy akadémie, medzi nimi fyzikálny, elektrotechnický, virologický, Ústav informatiky SAV, Ústav experimentálnej onkológie a ďalšie. V Ústave experimentálnej endokrinológie SAV v Bratislave vzniklo ako jedno z prvých na Slovensku Centrum excelentnosti EÚ, kde slovenskí a zahraniční vedci spoločne skúmajú negatívny dosah faktorov životného prostredia na zdravie človeka.
V súčasnosti sa vedeckí pracovníci v EÚ i v kandidátskych krajinách vrátane Slovenska už pripravujú na 6. rámcový program EÚ pre vedu a techniku na roky 2002-2006, ktorý majú otvoriť koncom tohto roku v Bruseli.
Základným cieľom 6. RP EÚ je konkretizovať budovanie tzv. európskeho výskumného priestoru integrovaním materiálnych a ľudských zdrojov. Kandidátske krajiny budú mať veľkú šancu uplatniť svoje ľudské zdroje. Významnou novinkou je úplne rovnoprávne postavenie riešiteľských subjektov z krajín EÚ a z asociovaných krajín. Nebude už platiť podmienka uplatňovaná v 5. RP EÚ, že aspoň jeden partner zo skupiny riešiteľov musí byť z členskej krajiny EÚ.
K prioritným témam výskumu budú patriť napríklad biotechnológie na posilnenie zdravia, technológie informačnej spoločnosti, kvalita a bezpečnosť potravín, aeronautika a vesmír, udržateľný rozvoj, globálne zmeny a ekosystémy a mnohé iné. Prvýkrát bude medzi prioritami aj oblasť humánnych vied.
*ch na