EÚ: Najdôležitejšie správy z 24. septembra

BRATISLAVA 25. septembra (SITA) -NEMECKO: Kancelár Schröder sa stretne s britským premiéromZnovuzvolený nemecký kancelár Gerhard Schröder odcestuje v utorok do Londýna, kde sa stretne s britským premiérom Tonym Blairom. "Stretnutie sa bude týk

ať širokej škály medzinárodných a európskych politických záležitostí," informoval o tom hovorca spolkovej vlády Uwe-Karsten Heye. Kancelár sa ešte v ten istý deň vráti do vlasti. Ako ďalej hovorca uviedol, Schröder, ktorého sociálni demokrati zvíťazili tesnou väčšinou so svojimi koaličnými partnermi Stranou Zelených v nedeľných parlamentných voľbách, nemá zatiaľ naplánované návštevy ďalších štátnych predstaviteľov.
EÚ: Voľby v Nemecku a SR posilnili nádeje na ukončenie rokovaní
Desať kandidátskych krajín, vrátane Slovenska by malo od Európskej komisie (EK) získať odporučenie na zavŕšenie rokovaní o vstupe do Európskej únie (EÚ) do konca tohto roka. V Bruseli to potvrdili viacerí predstavitelia EK, neskrývajúc, že toto presvedčenie podporili aj výsledky slovenských a nemeckých parlamentných volieb. Slovenské a nemecké parlamentné voľby prispeli svojim dielom k upevneniu presvedčenia, že Slovensko a ďalších deväť krajín zavŕši na decembrovom summite v Kodani rokovania o vstupe do EÚ, pretože odstránili viaceré otázniky. Nepriamo to potvrdil aj komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen, z ktorého dielne by mali 9. októbra vyjsť kladné odporúčania pred desať kandidátov. "Neočakávame väčšie prekvapenia a po preštudovaní dôležitých častí správ mám dnes dojem, že krajiny menované v Laekene, majú veľmi realistickú perspektívu a budú pozvané na ukončenie rokovaní. Je to teda stále realistické," povedal.
POĽSKO: Možno upustí od požiadaviek na plné priame dotácie
Poľsko pripravuje zrušenie svojej požiadavky na plné priame platby poľnohospodárom po svojom vstupe do Európskej únie (EÚ). Píše o tom utorňajšie vydanie poľského denníka Gazeta Wyborcza, ktorý zverejňuje návrh dokumentu. Návrh Európskej komisie (EK) o štvrtinovej úrovni priamych platieb farmárom z nových členských štátov oproti súčasným vyvolal nesúhlasné reakcie zo strany desiatich kandidátskych krajín, najmä Poľska. Až doteraz Varšava požadovala rovnaký prístup odo dňa svojho vstupu a odmietala návrhy EK na postupný prechod k plným dotáciám v trvaní desiatich rokov. Podľa denníka je nový postoj Poľska už v pokročilom štádiu príprav. Denník cituje zdroje, podľa ktorých štyri vládne rezorty už dokument podpísali.
EU: Slovensko blízko k uzavretiu poslednej nefinančnej kapitoly
Slovensko je blízko k uzavretiu kapitoly hospodárska súťaž, ktorá je poslednou nefinančnou kapitolou na rokovaniach o vstupe do Európskej únie. Náročnej kapitoly, ktorá patrí medzi piliere legislatívy EÚ, a ktorej plnenie ostro sleduje Európska komisia, by sa mohla SR zbaviť už na nasledujúcom kole rokovaní 1. októbra v Bruseli.
V návrhu spoločného stanoviska, ktoré dostali dnes členské štáty EÚ, vzala Európska komisia do úvahy pokrok Slovenska v ochrane hospodárskej súťaže a navrhla uzavretie kapitoly. Mal by sa tak doriešiť aj problém ohľadom daňových úľav, ktoré Slovensko poskytlo veľkým zahraničným investorom Volskwagenu a US Steel. Práve druhý prípad bol dlho predmetom náročných rokovaní medzi Bruselom, slovenskou vládou a US Steel Košice. Podľa diplomatických zdrojov je odporúčanie komisie uzavrieť kapitolu so Slovenskom viazané na obmedzenie výšky daňových úľav pre US Steel Košice, ako aj na obmedzenie nárastu produkcie a exportu do krajín EÚ.
SCHMÖGNEROVÁ: Prednostne tie reformy, ktoré sa nestihli
Budúca slovenská vláda musí prednostne uskutočniť tie reformy, ktoré nerealizovala v predchádzajúcom volebnom období a ktoré majú najväčší dopad na verejné financie. Uviedla v utorok bývalá ministerka financií, námestníčka generálneho tajomníka OSN a výkonná tajomníčka Európskej hospodárskej komisie OSN Brigita Schmögnerová, ktorá sa v Bratislave zúčastnila diskusie Slovensko a región: ako ďalej? zorganizovanej Rozvojovým programom OSN. Ide predovšetkým o reformu zdravotníctva počnúc poisťovňami, liekovou politikou po riadenie jednotlivých zdravotných zariadení. "Bohužiaľ, za štyri roky sme v zdravotníctve neurobili nič podstatné a teraz všetko stojí a padá na tom, do akej miery je reforma pripravená, aby sa mohla začať realizovať hneď," zdôraznila Schmögnerová.
VARŠAVA: Figeľ na stretnutie ministrov Laekenskej desiatky
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí (MZV) a hlavný vyjednávač s Európskou úniou (EÚ) Ján Figeľ sa v stredu vo Varšave zúčastní na stretnutí ministrov pre európske záležitosti kandidátskych krajín tzv. Laekenskej desiatky. Krajiny tejto skupiny majú reálne šance ukončiť prístupové rokovania do konca tohto roka. Stretnutie sa uskutočňuje na pozvanie štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí Poľska a tajomníčky Výboru pre európsku integráciu Danuty Hübnerovej. Cieľom podujatia je prediskutovať možnosti spolupráce v záverečnej fáze rokovaní s dôrazom na finančné aspekty rozširovania. Spoločným záujmom v rokovaniach s EÚ je dohodnúť také podmienky, ktoré budú vyváženým celkom práv a záväzkov budúcich členov EÚ.
EÚ: Ekonomiky kandidátov doháňali minulý rok Západ pomaly
Desať krajín kandidujúcich na vstup do Európskej únie (EÚ) v roku 2004 sa svojím hrubým domácim produktom (HDP) na jedného obyvateľa vlani priblížilo k Západu len minimálne, uviedol v utorok európsky štatistický úrad Eurostat. Tieto krajiny vlani dosiahli HDP na jedného obyvateľa vo výške 45 percent priemerného produktu únie v porovnaní so 44 percentami v roku 2000. Výška produktu bola vyjadrená pomocou kúpnej sily obyvateľstva. Eurostat skúmal veľkosť produkcie Cypru, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Poľska, Slovenska a Slovinska. Najlepšie dopadol Cyprus. Jeho HDP na jedného obyvateľa vlani dosiahol 80 percent priemeru únie. Lotyšsko na tom bolo s 33 percentami naopak najhoršie.
BLAIR: Irak môže zaútočiť zbraňami hromadného ničenia do 45 minút
Rozsiahle dokumenty obviňujúce irackého prezidenta Saddáma Husajna z výroby zbraní hromadného ničenia zverejnila v utorok Veľká Británia. Ako pri tejto príležitosti uviedol britský premiér Tony Blair, Irak je podľa materiálu schopný zaútočiť zbraňami hromadného ničenia do 45 minút od vydania príkazu na útok. "Saddám Husajn pokračuje vo výrobe zbraní hromadného ničenia a tým získava možnosť úplne zničiť región a ohroziť stabilitu na celom svete," povedal britský premiér. Irak sa popritom pokúša aj o výrobu jadrových zbraní a rakiet stredného doletu, píše sa v materiáli britskej vlády. Blair pripustil, že jeho zverejnenie má napomôcť nakloneniu britskej a svetovej verejnej mienky na stranu vojenského zásahu proti Iraku.
EÚ: Kandidátske krajiny musia preložiť 700 tisíc strán legislatívy
Celkovo 700 tisíc strán legislatívy Európskej únie (EÚ) bude k dispozícii v jazykoch krajín, ktoré sa pripravujú na vstup do EÚ. Komisárka EÚ pre školstvo a kultúru Viviane Redingová a generálny riaditeľ Úradu pre oficiálne publikácie EÚ Thomas L. Cranfield na začiatku januára formálne podpísali zmluvy o zverejnení acquis communautaire v jazykoch krajín, ktoré sa pripravujú na vstup do EÚ v roku 2004. V utorok o tom informoval tlačový hovorca Delegácie Európskej komisie v ČR Dušan Ondřejíčka. "Pre zabezpečenie demokratickej transparentnosti a rovnakého zaobchádzania s každým občanom a zvlášť z dôvodu, aby boli občanom kandidátskych štátov poskytnuté úplné informácie o právnych predpisoch EÚ, ktoré so sebou členstvo v Európskej únii prináša, má Úrad pre oficiálne publikácie zabezpečiť do roku 2004 vytvorenie a distribúciu acquis communautaire, úplného súhrnu zákonu EÚ, v deviatich nových jazykoch," informoval Ondřejíčka.
EÚ: EK prehodnocuje ciele o vyrovnanom rozpočte
Európska komisia (EK) v utorok uviedla, že pomalší hospodársky rast, ako očakávala, ju núti akceptovať časový posun v dosiahnutí vyrovnaných rozpočtov členských krajín Európskej únie (EÚ). "(Cieľ vyrovnaného rozpočtu) je založený na základe určitého scenára ekonomického vývoja, takže ak významne revidujeme naše ekonomické prognózy, bude to mať dopad aj na niektoré rozpočtové deficity," povedal hovorca komisie. Ako však uviedol, krajiny sa však budú musieť postupne zlepšiť svoju cyklicky upravovanú rozpočtovú pozíciu. Zdôraznil tiež, že to nebude znamenať žiadnu zmenu pravidiel Paktu stability a rastu, ktorého cieľom je chrániť euro a že komisia a členské krajiny by mali trvať na 3-percentnej hranici HDP, ktorá je maximálnym prípustným limitom pre deficit.
EP: Podporil právo odmietnuť geneticky modifikované organizmy
Krajiny musia mať podľa Európskeho parlamentu (EP) právo odmietnuť geneticky modifikované organizmy (GM). Europoslanci v utorok svojím hlasovaním podporili legislatívu harmonizujúcu zákony Európskej únie (EÚ) s Kartagenským protokolom, celosvetovou dohodou o predaji geneticky modifikovaných organizmov , ktorá exportérom tohto druhu tovaru ukladá povinnosť získať povolenie na vývoz od krajiny dovozu. Otázka pestovania geneticky modifikovaných plodín, ktoré podľa niektorých medzinárodných aktivistov môže predstavovať nebezpečenstvo pre životné prostredie a ľudské zdravie, získala na svojej aktuálnosti po tom, ako niektoré juhoafrické krajiny odmietli ponuku potravinovej pomoc USA, ktorej súčasťou boli aj geneticky modifikované plodiny.

ph
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 628
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 379
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 724
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 209
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 387
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 783
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 915
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 326
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu