BRATISLAVA – Slovensku sa stále nedarí zvrátiť vývoj smerom k vyššiemu prílevu investícií na zelenú lúku. Prílev kapitálu zo zahraničia je v posledných troch rokoch pod vplyvom privatizácie. Dokazujú to aj údaje za prvý polrok.
Podľa centrálnej banky pritieklo za prvých šesť mesiacov tohto roku do slovenskej ekonomiky 18,079 miliardy korún priamych zahraničných investícií. „Celková výška je na prvý pohľad relatívne vysoká, ale štruktúra je naďalej málo uspokojivá,“ konštatuje analytik Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor. Zdôrazňuje, že viac ako šesť miliárd z celkového prílevu predstavovali privatizačné príjmy. Išlo o poslednú splátku za Slovenskú sporiteľňu a príjem z predaja Transpetrolu.
Objem „mimoprivatizačných“ investícií sa v prvom polroku zvýšil o približne 30 percent, keď dosiahli 12,3 miliardy korún. Analytici však poukazujú na fakt, že tieto investície prakticky obišli priemysel. „Objem neprivatizačných investícií nie je žiadny závratný úspech, ak si uvedomíme, že takmer polovica z toho išla do odvetvia maloobchodu, čo nie je práve najlepší spôsob zvyšovania konkurencieschopnosti nášho hospodárstva,“ povedal analytik spoločnosti Slávia Capital Pavol Ondriska.
Do priemyselnej výroby smerovalo z celkového prílevu iba 1,388 miliardy korún. Podľa analytikov je to jeden z dôvodov, prečo investície málo stimulujú tvorbu pracovných miest. „Práve do tejto oblasti by bolo potrebné prilákať väčší objem zahraničných investícií,“ povedal analytik ČSOB Marek Gábriš.
Ekonómovia volajú po investíciách na zelenej lúke, keď investor vybuduje nový výrobný areál. Chýbajú aj takzvané projekty na hnedej lúke, pri ktorých investor vtupuje do vybudovaných priestorov, napríklad v rámci priemyselných parkov. „Týmto spôsobom by sa zároveň dal čiastočne riešiť problém nezamestnanosti na Slovensku,“ hovorí Gábriš. Zloženie prílevu investícií sa však podľa neho výrazne nezmení ani v najbližších mesiacoch. „Čaká nás zrejme ďalší prílev investícií do finančného sektora, keďže boli zrealizované predaje niektorých ďalších poisťovní,“ dodal.
TOMÁŠ KURTANSKÝ
Pre zahraničných investorov je dôležité politické prostredie. Ako môžu zareagovať na zostavenie pravicovej štvorkoalície?
Pavol Ondriska (Slávia Capitál):
Výsledok parlamentných volieb odstránil politické riziko krajiny a realizácia reforiem zníži ekonomické riziko. Za týchto okolností je možné očakávať zvýšenie prílevu investícií aj na zelenej lúke. Slovensko má oproti iným stredoeurópskym krajinám konkurenčnú výhodu v nižšej úrovni miezd. To však pritiahne len manuálne náročné výroby. Na zníženie technologického zaostávania potrebujeme pritiahnuť investície do výskumu a vývoja. Tie si však západoeurópske firmy ponechávajú v materských krajinách.
Ľudovít Ódor (SRA):
Pozitívnym impulzom by malo byť predovšetkým prijatie Slovenska do NATO a EÚ, čo by mimoriadne znížilo rizikovosť investícií. K tomu môže, samozrejme, výrazne pomôcť aj programová blízkosť štyroch pravicových strán, keďže môže byť katalyzátorom potrebných reforiem.
Marek Gábriš (ČSOB):
Predpokladáme, že investori pozitívne ohodnotia zostavenie proreformne orientovanej vlády. Tá by sa mala zamerať na lákanie investícií najmä na zelené lúky, aby sme dobehli náskok našich susedov. Domnievame sa, že investori po vytvorení podobných podmienok, aké sú v susedných krajinách, nebudú mať dôvod ignorovať dostatok pracovnej sily, ktorá je navyše aj v porovnaní s okolitými krajinami značne lacnejšia. (tom)