BRATISLAVA – Vedenie Reštitučného investičného fondu je podozrivé z odlievania peňazí. Úrad pre finančný trh začal vyšetrovať, či manažéri neporušili zákon o kolektívnom investovaní, keď v mene fondu nakúpili od vlastných firiem päťnásobne predražené akcie.
Reštitučný fond pred mesiacom kúpil od dvoch svojich akcionárov – Istrokapitálu a Penty – sedem percent akcií Slovenskej plavby a prístavov. Na jeho účte sa po tomto obchode namiesto 150 miliónov ocitli cenné papiere, za ktoré dala Penta na jar necelých tridsať miliónov.
Zákon o kolektívnom investovaní však hovorí, že reštitučný fond môže kupovať majetkové hodnoty len za najvýhodnejšie ceny, ktoré má dosiahnuť pri vynaložení odbornej starostlivosti. Niektorí drobní akcionári sa začali báť, že dochádza k odlievaniu hotovosti z fondu na účty veľkých akcionárov. Reštitučný investičný fond ovláda konzorcium finančných žralokov J&T, Penta a Istrokapitál.
„O tunel určite nejde. Urobili sme si analýzu a myslíme si, že nové vedenie podniku zhodnotí cenu týchto akcií. Na obchode chceme zarobiť,“ bránil sa bezprostredne po prepuknutí aféry Erik Osuský, ktorý kedysi pracoval pre J&T a dnes riadi reštitučný fond. O niekoľko hodín neskôr vydalo konzorcium troch veľkých akcionárov oficiálne vyjadrenie, podľa ktorého pri obchode podpísali zmluvu o spätnom predaji a reštitučný fond týmto spôsobom len úveruje svojho akcionára, na čom nakoniec zarobí.
„Dozorný orgán vyčíta fondu najmä nedostatky v odbornej starostlivosti,“ citovala včera agentúra SITA hovorcu konzorcia finančných žralokov Maroša Sýkoru v reakcii na začatie vyšetrovania. „Fakt pritom je, že na transakcii, ktorú úrad preveruje a pri ktorej sa údajne nedodržala odborná starostlivosť, reštitučný fond pre svojich akcionárov zarobí vyše troch miliónov.“
Reštitučný investičný fond má okolo dvetisíc drobných akcionárov a pôvodne ho štát zriadil na odškodnenie tých ľudí, ktorým komunisti zoštátnili majetky a po revolúcii im ich štát nemohol z rôznych dôvodov vrátiť. Namiesto majetkov dostali reštituenti od štátu podiely vo fonde, ktorý vlastnil po tri percentá akcií vo väčšine slovenských firiem. V posledných rokoch sa stal reštitučný fond zdrojom príjmov pre rôzne záujmové skupiny, no reštituenti adekvátnu náhradu za svoje zhabané majetky ešte nevideli.
TOMÁŠ VELECKÝ