obyvateľov. Údaje sú reprezentatívne z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostnej kategórie sídla a krajov.
Vo výskume respondenti odpovedali na nasledujúcu otázku:
Parlamentné voľby, ktoré sa uskutočnili uplynulý víkend, priniesli pre mnohých prekvapivé výsledky. Medzi občanmi však celkovo prevažuje spokojnosť. Ako ukazuje tabuľka 1, 45 % opýtaných je s výsledkami parlamentných volieb veľmi alebo skôr spokojných. Opačný názor vyslovilo 30 % opýtaných a 17 % zaujalo k výsledku volieb neutrálne stanovisko. Na otázku nevedelo odpovedať 7 % opýtaných.
S výsledkom parlamentných volieb sú podľa očakávania celkovo spokojnejší prívrženci tých politických strán, ktoré zaznamenali vo voľbách dobrý výsledok. Nadpriemernú spokojnosť vyslovili voliči SDKÚ, KSS, SMK a KDH. Naopak, výrazne menej spokojní sú voliči Smeru, HZDS a ANO.
Do spokojnosti s výsledkami volieb sa premietajú aj niektoré sociálno-demografické charakteristiky obyvateľstva. Ako dokumentuje tabuľka 2, väčšmi spokojní sú ľudia strednej a staršej generácie, ľudia s vyšším vzdelaním, obyvatelia najväčších slovenských miest a obyvatelia Bratislavského, Nitrianskeho a Žilinského kraja. Naopak, menšiu spokojnosť s výsledkami volieb možno pozorovať u mladšej generácie, u ľudí s nižším vzdelaním, u obyvateľov veľkých obcí a menších miest a u obyvateľov Banskobystrického a Trenčianskeho kraja.
Autor: PRIPRAVIL: MARIÁN VELŠIC, ANALYTIK IVO