
Na diskusii sa zúčastnil aj bývalý veľvyslanec USA na Slovensku Ralph Johnson, námestníčka generálneho tajomníka OSN Brigita Schmögnerová, bývalý prezident Medzinárodnej federácie pre ľudské práva, knieža Karl Schwarzenberg (na fotografii). FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
tajomníka OSN a regionálny riaditeľ rozvojového programu UNDP Kálmán Mizsei.
„Slovensko sa stalo nie normalizovaným, ale normálnym štátom v strednej Európe a mieri jasným kurzom do budúcnosti,“ myslí si bývalý kancelár českého prezidenta Karel Schwarzenberg. Ako podotkol, Slovensko a Rakúsko poskytli dôkaz, že populistickí demagógovia nakoniec zničia svoje vlastné strany. Šesť percent hlasov pre komunistov považuje za „bežný rezervoár nostalgie“.
Slovensko podľa bývalého veľvyslanca USA v Bratislave Ralpha Johnsona nielen dokázalo rozptýliť obavy o svoju životaschopnosť, vyplývajúcu z podceňovania Slovákov, ale v niektorých sférach postúpilo v reformách dokonca ďalej než Poľsko a Česko. Bývalého diplomata však zaráža prílišná personifikácia slovenskej politiky a jej nekonvenčnosť. Za problém považuje i súdnictvo so zlou reputáciou neprofesionality a vzdelávanie. „Až príliš mnoho mladých Slovákov chce odísť.“
Brigita Schmögnerová, ktorá teraz pôsobí v Ženeve v úlohe výkonnej tajomníčky Európskej hospodárskej komisie OSN, predvída, že novým členom Európskej únie od roku 2004 ešte potrvá 11 až 35 rokov, než dostihnú vyspelejších partnerov. Ale ešte väčšia priepasť oddeľuje od vyspelej Európy ostatné krajiny východnej Európy, kde štatistiky o vývoji v posledných desaťročiach vypovedajú o ešte väčšom schudobnení a zaostávaní parametrov oproti minulej ére. „Koľko solidarity by sme mali zahrnúť do európskej politiky?“ pýta sa.
Šéf Stredoeurópskej medzinárodnej banky György Surányi považuje príbeh slovenskej reštrukturalizácie, nesprevádzanej hlbokou recesiou, za mimoriadny úspech. Ale hlavnou výzvou novej vláde sa stane „netolerovaná miera“ nezamestnanosti. Varoval aj pred pokušením čo najskôr vstúpiť i do Európskej menovej únie.
Kálmán Mizsei zhrnul, že Slovensko sa stalo ukážkovým príkladom pre Balkán a pre Spoločenstvo nezávislých štátov, že možno dohnať i roky stratené populistickou vládou, a svojím hlasovaním nesmierne pomohlo celému regiónu i euroatlantickej integrácii. Ale krajinu čakajú nové výzvy v podobe boja s nezamestnanosťou a korupciou, ďalej problémy súvisiace s vymáhateľnosťou práva, zmenou života Rómov, či dobiehanie únie.
MILAN SYRUČEK, čtk