
V neľudskom počasí na neľudský kopec. Španiel Roberto Heras z tímu U. S. Postal sa šplhá na vrch L‘Angliru počas 15. etapy cyklistickej Vuelty po španielskych cestách. FOTO - REUTERS
Svojráznym spôsobom dal 25-ročný britský cyklista David Millar najavo svoju nespokojnosť s počasím a najmä organizáciou pretekov Okolo Španielska, známymi pod menom Vuelta. V nedeľňajšej etape, ktorá viedla z Gijonu do Angliru, pretekár tímu Cofidis v strmom stúpaní dva razy spadol. Prvý raz ho na cestu stiahol šmyk, druhý raz nešťastná kolízia so sprievodným vozidlom. Nahnevaný Škót sa napriek pomliaždenému kolenu a poranenému ramenu vrátil do sedla. V silnom daždi a nasledujúcej hmle sa vyštveral až na kopec. Meter pred cieľom však jeho zlosť explodovala. Zostúpil z bicykla, vyzliekol si dres a z celej sily ho šmaril na stoličku vedľa cieľovej čiary bez toho, aby ním prešiel.
„Cítil som sa v tom momente, ako keby ma prešiel nákladiak,“ vysvetľoval neskôr novinárom vlaňajší víťaz dvoch etáp Vuelty. Pyrenejský kopec Alto de L‘Angliru je v cyklistike považovaný za vôbec najťažší. Počas 12,9 km dlhého stúpania sa cyklisti vyšplhajú z nadmorskej výšky 307 m do 1570 m, stúpanie je v najstrmších úsekoch viac ako 23-percentné.
Neskôr sa deviaty pretekár priebežného poradia upokojil a ostatným členom družstva sa ospravedlnil. Pod jeho správanie sa vraj podpísala aj mladícka nerozvážnosť. Späť na štart ho však už organizátori nepustili. Športový riaditeľ tímu Cofidis Francis van Londersele s ním súhlasil. „Neexistuje žiadna šanca, aby sa Millar vrátil do pretekov. Už aj opustil hotel a vrátil sa domov do Biarritzu. Hovoril som s vedením pretekov, no tí ma informovali, že len čo si pretekár počas etapy vyzlečie dres, je automaticky diskvalifikovaný. David sa mal kontrolovať. Vedel, že na trati musí akceptovať všetky podmienky, či už je to nebezpečné, alebo nie. A aj v cyklistike sú spôsoby, ako sa dá protestovať. Tento ním určite nebol,“ dodal van Londersele.
„Je to neľudský kopec,“ myslí si Španiel v službách tímu Kelme Oscar Sevilla, vlani druhý v celkovom poradí Vuelty. Časť pelotónu sa Millarovmu protestu ani nečudovala a rada by kopec z budúcoročnej Vuelty vynechala. Organizátori však rezolútne niečo podobné vylúčili. „Vuelta bez Angliru je ako maratón na päť kilometrov alebo futbalový zápas, ktorý trvá len štvrťhodinu. V prvých rokoch Vuelty práve toto stúpanie pritiahlo pred obrazovky šesť miliónov divákov. A cyklistika existuje najmä vďaka sponzorom,“ prezentoval pre BBC jasné stanovisko organizátorov riaditeľ pretekov Enrique Franco. (rh)