„Môj syn chodí do základnej školy, ja som za rodičov členkou rady školy. S prácou riaditeľky školy je väčšina učiteľov, rodičov aj členov rady školy spokojná, no ako sme sa (zatiaľ neoficiálne) dozvedeli, starosta obce ju chce odvolať a vymenovať do funkcie svoju príbuznú. Keďže od 1. júla je zriaďovateľom školy obec, a sú nám známe prípady, keď starostovia obcí odvolali alebo vymenovali riaditeľa školy aj bez návrhu rady školy, máme obavy. Aj nedávno v televíznej relácii jeden starosta vyhlasoval, že návrh rady školy pri vymenovaní, respektíve odvolávaní nie je rozhodujúci, je vraj len vyjadrením názoru. Ako to teda vlastne je? Môže zriaďovateľ vymenovať či odvolať riaditeľa štátnej školy aj bez návrhu rady školy?“
A. T., Brezno
PaedDr. Ľuboš Tužinský, Štátna školská inšpekcia: „Proces vymenovania a odvolania riaditeľa základnej, strednej školy, resp. školského zariadenia (ďalej len riaditeľ školy) upravuje zákon SNR č. 542/1990 Zb. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov.
Podľa neho riaditeľa školy vymenúva a odvoláva zriaďovateľ na návrh rady školy (v tomto texte budeme hovoriť len o štátnych školách). Vymenovanie iného kandidáta za riaditeľa školy, než ktorého v súlade so zákonom navrhla príslušná rada školy, je protiprávne. (Ak rada školy určí poradie uchádzačov napríklad od jeden po štyri a prvého v poradí navrhne do funkcie riaditeľa školy, nie je zo strany zriaďovateľa prípustné, aby za navrhnutých považoval všetkých štyroch kandidátov!)
Bez návrhu a vyjadrenia rady školy môže zriaďovateľ rozhodnúť o vymenovaní riaditeľa školy len v prípade, ak príslušná rada školy nepredloží návrh alebo vyjadrenie v zákonom stanovenej lehote.
Odvolať riaditeľa školy bez návrhu rady školy môže zriaďovateľ len v dvoch prípadoch. Po prvé, ak sa sa zistili závažné porušenia zákonov alebo iných všeobecne záväzných právnych predpisov. Alebo po druhé, na návrh hlavného školského inšpektora po zistení závažných nedostatkov. V oboch prípadoch požiada zriaďovateľ radu školy o vyjadrenie – v týchto prípadoch však nie je jej názorom viazaný.
Obec menuje a odvoláva riaditeľa školy rozhodnutím obecného zastupiteľstva, samosprávny kraj rozhodnutím zastupiteľstva samosprávneho kraja.
Zákon č. 542/1990 Zb. bol prijatý ako špeciálny zákon k § 65 Zákonníka práce, a teda podrobnejšie rozvádza, ako má zriaďovateľ postupovať pri vymenovaní kandidáta do funkcie riaditeľa školy. S tvrdením, že rada školy je len poradným orgánom a zriaďovateľ nie je povinný jej návrh akceptovať, sa nemožno stotožniť. V tomto prípade by totiž prijatý zákon absolútne stratil zmysel a účel, ktorým je, aby rodičia a zamestnanci školy niesli spoluzodpovednosť na riadení školy.
Ak zriaďovateľ s predloženým návrhom nesúhlasí, po zdôvodnení môže požiadať radu školy o nový návrh.
Ak zriaďovateľ štátnej základnej alebo strednej školy, resp. školského zariadenia odvolá riaditeľa bez návrhu rady školy (pričom nejde o odvolanie na základe porušenia všeobecne záväzných právnych predpisov alebo návrhu hlavného školského inšpektora), resp. vymenuje riaditeľa školy v rozpore s návrhom rady školy alebo bez návrhu rady školy (okrem prípadov, ak rada školy nekoná v lehotách stanovených zákonom) ide o právny úkon, ktorý je v rozpore so zákonom.
Zamestnanci školy majú možnosť upozorniť na porušovanie zákona príslušný orgán prokuratúry a poškodený zamestnanec má možnosť domáhať sa ochrany svojich práv na súde.“