
Bývalí vysokí komunistickí funkcionári Miloš Jakeš (vpravo) a Jozef Lenárt odchádzajú z pražského mestského súdu, ktorý ich včera oslobodil od obžaloby z napomáhania vlastizrady. FOTO – ČTK
PRAHA, BRATISLAVA – Miloš Jakeš a Jozef Lenárt si včera vydýchli. Pražský mestský súd ich v plnom rozsahu oslobodil. Bývalí vysokí komunistickí funkcionári boli obvinení z napomáhania vlastizrady, čoho sa mali dopustiť v roku 1968, keď sa zúčastnili na pokuse zostaviť v Československu tzv. robotnícko-roľnícku vládu, čo mala legalizovať inváziu vojsk Varšavskej zmluvy.
Súd svoje rozhodnutie zdôvodnil nedostatkom dôkazov. „Výpovede svedkov a archívne materiály, ktoré mal súd k dispozícii, svedčia len o tom, že sa obaja zúčastnili na politických rokovaniach na sovietskom veľvyslanectve a u prezidenta Svobodu. Nedá sa z nich v žiadnom prípade vyvodiť, že by pri nich navrhovali vytvorenie nelegálnej robotnícko-roľníckej vlády, alebo že by sa na nej chceli podieľať,“ zdôvodnila pre ČTK rozhodnutie súdu sudkyňa Hana Hrnčířová.
Štátny zástupca nesúhlasí, odvolal sa a prípadom sa bude zaoberať vrchný súd. „Sme sklamaní, robili sme sa na tom 7 – 8 na dovyšetrovanie prípadu a názor súdu nezdieľame,“ povedal pre SME krátko po vynesení rozsudku Jan Srb, hovorca českého Úradu pre dokumentáciu a vyšetrovanie zločinov komunizmu, ktorý prípad vyšetroval.
Vyšetrovanie sa ťahalo od roku 1995, niekoľkokrát bolo pozastavené. Obaja osemdesiatnici hovorili, že sú presvedčení o svojej nevine. „Vtedy sa tam diskutovalo o všetkom možnom. Predsedníctvu šlo predovšetkým o to, aby boli uvoľnení zadržaní súdruhovia. Keď sa to nedarilo, chceli sme obnoviť činnosť vlády, predsedníctva i bez prechodnej účasti Dubčeka, Černíka,“ tvrdil Jakeš.
Slovenskí komunisti prijali rozhodnutie súdu s veľkou spokojnosťou. „Je to presne, ako povedal Lenárt, že je to politický proces,“ povedal ich ústredný tajomník Jača.
Historik Michal Štefanský zo slovenského Vojenského historického ústavu nechce rozhodnutie súdu komentovať. Lenárt a Jakeš podľa neho na sovietskom veľvyslanectve vytvorenie nezákonnej vlády pripravovali.
Dnes už zosnulý Zdeňek Mlynář v zápiskoch spomínal špinavé praktiky, ktoré na rokovaniach zažil. Jakeš a Lenárt tvrdia, že práve on revolučnú vládu navrhoval. „To, čo hovoril Jakeš, nie je pravda,“ tvrdí Štefanský.