Pomýlené proroctvo Georgea Sorosa

George Soros: Otvorená spoločnosť: Reformovanie globálneho kapitalizmu * Preložili Pavel Vilikovský a Vladislav Gális * Kalligram * Bratislava 2001


George Soros. FOTO - REUTERS



Nová kniha legendárneho finančníka Georgea Sorosa bude pre čitateľov jeho predchádzajúcich diel pravdepodobne veľkým sklamaním. Prevažná časť knihy Otvorená spoločnosť: Reformovanie globálneho kapitalizmu je tvorená buď doslovným prevzatím celých kapitol jeho predchádzajúcej knihy Kríza globálneho kapitalizmu: Otvorená spoločnosť v ohrození (Kalligram, 1999), alebo miernymi modifikáciami jeho predchádzajúcich výhrad k architektúre svetového finančného systému. George Soros bude mať dnes o 17.00 h prednášku na tému Otvorená spoločnosť a globálny kapitalizmus na Právnickej fakulte UK Bratislava na Šafárikovom námestí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Objavovanie poznaného

Podobne ako pred dvoma rokmi, Sorosova argumentácia sa aj tentoraz venuje kritike hlavného prúdu súčasnej ekonómie a jej chybnej klasifikácie ako vedy, ktorej sa podarilo uzurpovať si postavenie exaktných prírodných vied. „Zbavenie spoločenských vied ich vedeckého statusu by malo tú výhodu, že by nám dovolilo zmieriť sa s obmedzenosťou nášho poznania. Vyslobodilo by to spoločenské vedy zo zvieracej kazajky, do ktorej ich vtlačilo úsilie o vedecký status,“ píše Soros.

Jeho argumentácia je silne poznačená filozofiou Karla Poppera. Rozvíjaním jeho myšlienok však Soros objavuje už poznané teritórium. Už na začiatku 50. rokov totiž obdobné poznanie a závery prezentoval Friedrich August von Hayek vo svojej „štúdii o zneužívaní rozumu“ The Counter-Revolution of Science. Jeho metodologický individualizmus, uplatňovaný s vysokou dôslednosťou a presvedčivosťou, sa stal dosiaľ neprekonaným dôkazom neúčinnosti strnulej aplikácie vedeckých metód na poznanie a riešenie spoločenských problémov. Znovuobjavovanie tohto poznania tak vyzerá ako zabíjanie času.

SkryťVypnúť reklamu

Kríza na periférii

Skutočným terčom jeho kritiky je však globálny kapitalistický systém, ktorému pred dvoma rokmi - teda len niekoľko mesiacov po vypuknutí finančnej krízy v Rusku a v čase doznievania ázijskej krízy - prorokoval jeho koniec. „Predpovedal som, že nacionalistické sily rozpútajú orgie vyvlastňovania. (…) Koniec tohto systému nie je v súčasnosti v dohľade. Hrozia nám však menej nápadné nebezpečenstvá,“ zdôrazňuje Soros.

Systému, ktorý prežil mimoriadne silné turbulencie na svetových finančných trhoch v závere predchádzajúceho desaťročia, dnes veští pokračovanie jeho „triumfálneho pochodu“. „Globálny kapitalistický systém prekonal mimoriadne ťažkú skúšku, takže jeho zaujatosť k trhovému fundamentalizmu (teda bezbrehej viere vo všemocnosť trhu - pozn. red.) sa posilní,“ naznačuje Soros.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci pripúšťa, že po posledných otrasoch vyjde systém globálneho kapitalizmu silnejší ako predtým, varuje pred príliš veľkým optimizmom: „Som presvedčený, že globálny kapitalistický systém má od stability ďaleko. Je pravda, že niektoré nezrovnalosti, ktoré existovali pred výbuchom krízy v roku 1997, sa dnes naprávajú, ale na ich miesto nastúpili nové.“ Zdanie stability je podľa Sorosa chybné. „Naopak, globálny finančný systém je dnes menej pevný, pretože Medzinárodný menový fond prišiel o značnú časť svojej autority a reputácie,“ podčiarkuje.

Práve reforma MMF a Svetovej banky je podľa neho kľúčom k reforme systému, ktorá dokáže odvrátiť jeho kolaps. Zmena zamerania ich činnosti by mala byť sprevádzaná rozsiahlymi administratívnymi intervenciami. „V histórii viedli finančné krízy vždy k posilneniu regulácií. (…) Kríza v rokoch 1997 - 1999 je však podľa všetkého výnimkou: dnes panuje tendencia znižovať regulácie. Je to možno preto, že kríza sa nedotkla centra (priemyselne vyspelých krajín - pozn. red.), ale iba periférie.“

SkryťVypnúť reklamu

Nová kniha Georgea Sorosa môže byť zaujímavým čítaním pre tých, ktorí po jeho myšlienkach a názoroch na globálny kapitalistický systém siahajú prvýkrát. V opačnom prípade jej čítanie budí oprávnene dojem déjá vu.

MICHAL NALEVANKO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu