
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Korupciu v súdnictve pripúšťajú aj sudcovia. Čo je podľa vás dôvodom nedôvery verejnosti k súdom?
„Neodhalené prípady. Ak by bol vinník exemplárne potrestaný, ľudia by uverili. Treba však povedať, že úplatky vyžadované akože pre sudcu, idú často úplne inde.“
Predsedníčka banskobystrického okresného súdu sa nedávno pokúsila prelomiť nedôveru verejnosti anketou o korupcii priamo na súde. Rada sudcov však žiadala vyvodiť dôsledky.
„Myslím si, že problém je v alibizme. Vieme, že dôveryhodnosť súdnictva je nízka, obávame sa však, že ak budeme výsledky prezentovať, ešte klesne. Opak je pravdou. Ak ich budeme tajiť a predstierať, že korupcia nie je, bude to oveľa horšie.“
Nepomohol by k získaniu dôkazov o korupcii agent provokatér?
„Neviem, či vôbec bol agent na odhaľovanie korupcie do radov súdnictva niekedy nasadený. V niektorých krajinách je bežné, že kým sa stane sudca sudcom, podpisuje súhlas, aby aj tajné služby zisťovali stav jeho majetku, jeho styky, teda či je naozaj vhodný na toto povolanie. V prípade podozrenia ho neodporučia.“
U nás sa o tom neuvažuje?
„Neuvažovalo ani sa neuvažuje. Zákon o sudcoch priniesol majetkové priznania. Nie okamžite, ale v budúcnosti to môže priniesť efekt.“
Myslíte si, že tajná služba na Slovensku by sa mala zaoberať korupciou v súdnictve?
„Nielen v súdnictve, ale korupčným prostredím všeobecne. Malo by to byť jednou z jej úloh.“
DANIEL VRAŽDA