
Koordinátorka občianskeho združenia Altera Marianna Šípošová (vľavo) a riaditeľka Jana Kapustová. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
DONOVALY – Coming-out lesbických žien, teda verejné priznanie svojej sexuálnej orientácie, je posledným štádiom ich sebapoznania. Mnoho lesbičiek sa k tomuto kroku neodváži nikdy. Prvý lesbický videofilm festival, ktorý bol počas víkendu na Donovaloch, má podľa organizátorov zo združenia Altera poskytnúť lesbickým ženám filmy, ktoré sú o nich. „Chceme prezentovať životy a vzťahy medzi ženami v neskreslenom a pravdivom svetle,“ dodávajú.
Lesbické ženy sa v tradičnom umení objavujú len zriedka, a ak, tak často neautenticky. Koordinátorka Altery Marianna Šípošová a riaditeľka združenia Jana Kapustová však tvrdia, že situácia sa zlepšuje. V poslednom čase sa totiž v slovenských kinách objavili tri filmy s lesbickou tematikou – Prečo nie ja, Láska je láska, ktorá získala ocenenie na festivale Berlinale 99, a Keby tieto steny vedeli hovoriť so Sharon Stonovou. Na donovalskom festivale sa okrem nich objavila aj oscarová Antonia či film ocenený Zlatým glóbusom Chlapci neplačú.
Realita lesbičiek a homosexuálov je zložitá, pretože mnoho ľudí, často i členovia vlastnej rodiny, sa k nim správa chladne či nepriateľsky. Marianne, ktorá pôvodne robila psychologičku, dokonca kolegovia navrhovali, aby jej klientkami neboli ženy. Poslankyňa SNS Eva Slavkovská pred dvoma týždňami navrhovala vylúčiť takýchto ľudí z učiteľského povolania.
Pozitívnu zmenu podľa Jany Kapustovej môže urobiť len výchova detí k tolerancii v spojení s legislatívnymi zmenami. Za najdôležitejšie označila uzákonenie životného partnerstva, zmeny v antidiskriminačnom zákone, kde by boli prísnejšie postihované útoky z dôvodu sexuálnej orientácie, v Zákonníku práce, v zákone o verejnej službe, ale aj v samotnej ústave. DANIEL VRAŽDA