„U mentálne retardovaných detí sa agresívne správanie prejavuje častejšie, pretože majú zníženú schopnosť racionálnej kontroly a neuvedomujú si dôsledky,“ hovorí o príčinách agresivity, ktorá sa prejavuje aj šikanovaním, psychologička z oddelenia pre deti a dorast Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku PhDr. Jana Galatová. Agresívne sa správajú často deti, ktoré to odpozorovali v rodine. Môžu si tým vynucovať pozornosť. „Výskum však dokázal, že istá skupina ľudí nevedomky dráždi okolie. Obete majú niektoré spoločné znaky,“ poznamenáva Jana Galatová.
Situácia, že šikanovanie v škole sa prevalí až po dvoch rokoch, podľa nej znamená nezáujem zo strany pedagógov a nezdravé vzťahy. „Máme skúsenosť, že učitelia sa do šikanovania nemiešajú radi a ututlávajú ho,“ tvrdí psychologička.
Psychiater Alojz Rakús nepokladá agresivitu ako takú za nezdravý jav. „Bez agresivity nemôžeme existovať, zohráva pozitívnu úlohu a zabezpečuje udržanie rodu,“ tvrdí. Nebezpečnou sa stáva, keď ju spôsobom nesmerujeme von, ale schovávame. „Problémom je, že mechanizmy sa spúšťajú aj vtedy, keď nie je ohrozená existencia,“ hovorí Rakús. Podľa odborníkov sa agresivita u zvierat rovnakého druhu zastavuje v okamihu, keď sa súper vzdáva. Človek túto hranicu akoby nepoznal. (ger)