Frankfurt/Berlín 22. septembra (TASR) - Nedávnu Noc pyramíd, výlet miniatúrneho robota Pyramid Rover, vybaveného minikamerou, do vnútra Cheopsovej pyramídy v egyptskej Gíze sledovalo približne 770.000 divákov.
Nevšedný projekt, ktorý umožňoval nazrieť do útrob jednej z najzáhadnejších stavieb na Zemi, označil Záhi Hawás, riaditeľ Egyptského pamiatkového ústavu v Káhire, za veľký úspech.
Iný názor však majú nemeckí archeológovia, ktorí sa dlhé roky podieľajú na výskume pamiatok starovekého Egypta. Tí označili nápad, na ktorom participoval aj americký časopis National Geographic, za podvod a fušerinu. Zároveň pripomenuli, že v Egypte sa v tichosti odohrali oveľa významnejšie objavy, ktoré obohatili odborníkov a laickú verejnosť o rozsiahle poznatky zo života civilizácie na Níle a svetu priniesli rozhodne viac ako pohľad na prázdne steny úzkych kamenných tunelov. O skutočnosti, že Cheopsova pyramída je prázdna, vie ľudstvo už od 8. storočia, upozornili odborníci.
Zmysel úzkych šachiet v pyramíde sa nepodarilo objasniť ani najnovšej vedeckej expedícii, ľudská fantázia je však nevyčerpateľná, píše nemecký denník Die Welt.
Existujú domnienky, že šachty slúžili na cestu duší zomrelých do neba. Nezodpovedanou zostáva otázka, prečo boli tieto priechody pre duše uzatvorené kamennými platňami.
Podľa iných názorov mali šachty slúžiť na prívod vzduchu a zaistiť stabilitu stavby.
S jednou z najzaujímavejších teórií prišiel belgický astronóm Robert Bauval. Podľa jeho výpočtov sú tri najznámejšie pyramídy v Gíze usporiadané presne tak ako tri najjasnejšie hviezdy, ležiace v strede súhvezdia Orion. Tvrdí tiež, že slepé šachty v Cheopsovej pyramíde smerovali pred 4500 rokmi v istom čase do stredu Orionu. Slúžila teda Cheopsova pyramída a jej družky v Gíze ako orientačné body pre mimozemšťanov?, pýta sa Die Welt.