
Stádo kráv – plemena typického pre maďarský chov – sa pasie na puszte. Expremiér Viktor Orbán žiada vládu, okrem iného, aby ďalej poskytovala drobným gazdom a chovateľom podporu a zaručila im tak, že „prežijú vtup do EÚ“. FOTO – REUTERS
Uzavrela sa tak nie práve najšťastnejšia diskusia, ktorú pred viac ako týždňom rozprúdil Orbán. Vyhrážal sa, že jeho strana Fidesz zablokuje ústavné zmeny, ktoré sú podmienkou vstupu do EÚ, keď vláda nesplní jeho podmienky.
Orbánove vyhlásenia napokon nezabrzdili maďarskú politiku a neuvrhli ju do absurdných šarvátok. Ešte skôr, než by si ich v zahraničí mohli prečítať ako zlý signál a destabilizujúci faktor, prišla vláda s myšlienkou zaviazať všetky strany – vrátane Fideszu – spoločným dokumentom k lojalite v otázke vstupu do únie. Fidesz musel priznať farbu, vyhlásenia, akými predtým ulahodil Orbán svojim sympatizantom na vidieckom zhromaždení, už neboli na mieste.
Napriek tomu hovorila strana Fidesz o „drobnom víťazstve“ – niektoré Orbánove pripomienky sa do vyhlásenia totiž podarilo vo veľmi všeobecnej podobe prepašovať.
Dokument je výsledkom tvrdých vyjednávaní a napokon vláda socialistov sľúbila, že prvoradým cieľom integrácie je zvýšenie životnej úrovne, že platy budú rásť na európsku úroveň a drobní podnikatelia neprídu o podporu. Orbán totiž varoval, že po vstupe do EÚ zažije Maďarsko cenový šok a rast cien treba ešte predtým vykompenzovať rýchlym zvyšovaním platov. Referendum sa uskutoční až po ústavnej reforme, a tak budú mať konečné slovo občania, nie parlament. Ostatné Orbánove požiadavky s rozširovaním nijako nesúviseli.
Na rozdiel od minulotýždňových vyjadrení Orbána sa Fidesz na vyjednávaniach o tomto dokumente snažil vystupovať ako sila, ktorá chce bojovať za „dobré podmienky vstupu“ do únie.
Predtým sa mohlo zdať, že Orbán chce podporu opozície pre tzv. dvojtretinové zákony podmieniť presadením fideszovskej vízie pri riadení krajiny, a to nielen v otázkach súvisiacich s EÚ. Orbán, ktorý na vyjednávaniach so socialistami nebol prítomný, však znížil váhu podpisu šéfa strany na dokumente, keď vyhrážky opäť zopakoval: to, čo socialisti sľúbili, sa musí odraziť aj v budúcoročnom rozpočte, inak Fidesz ústavné reformy nepodporí.
Vláda plánuje reformu ústavy, ktorou sa časť suverenity prenáša na európske orgány, prijať do konca roka a potrebuje na to aj hlasy opozície. „Dobré podmienky“ vstupu však sľubuje Maďarom aj premiér Péter Medgyessy: „Urobíme všetko preto, aby naše začlenenie do EÚ bolo úspešné a aby sme sa stali plnohodnotnými členmi a občanmi únie,“ vyhlásil tento týždeň. Navyše aj diskusie o podmienkach vstupu sú v tejto chvíli už nezmyselné. Väčšinu z nich v Bruseli vyjednala Orbánova vláda.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ