Hektiku v nemeckých volebných štáboch strieda napäté očakávanie. Pre politikov sa predvolebná kampaň skončila. Nie však pre najčítanejší denník Bild. Ten bude až do nedele útočiť na sociálnodemokratický kabinet Gerharda Schrödera spôsobom, ktorý nikoho nenechá na pochybách na čej strane bulvárne noviny stoja.
„Rozhodnú titulky v nedeľňajšom Bild am Sonntag o výsledku volieb?“ pýta sa preto redaktor internetového vydania denníka Süddeutsche Zeitung šéfa Inštitútu pre výskum verejnej mienky Emnid Klausa-Petra Schöppnera: „Skutočne veľa závisí od toho, či v deň volieb bude dominovať obrázok mierumilovnej vlády, ktorá v čase povodní pomáhala a starala sa. Alebo či vystúpia do popredia nástojčivé témy ako nezamestnanosť alebo ekonomika.“
Bild je silný protivník. So štyriapolmiliónovým nákladom je najväčším denníkom v Európe a tretím najväčším na svete. Jeho ťaženie proti súčasnej koalícii SPD a Zelených bije do očí.
Bild v lete vytiahol zničujúci zoznam poslancov – čiernych pasažierov, ktorí služobné lety spoločnosti Lufthansa zneužívali na súkromné účely. Priniesol hlavne mená koaličných poslancov, tí opoziční vraj mali alibi. A to v čase, keď Schröderova strana pokazila, na čo siahla.
Bulvár nezmenil tón, ani keď katastrofálne povodne prinavrátili vláde sympatie Nemcov. Hoci všetky prieskumy zaznamenávali nárast preferencií pre súčasný kabinet, Bild priniesol titulok: Rovnaký trend vo všetkých prieskumoch – červeno-zelená (vláda) bez väčšiny. Po prvom televíznom dueli zaznamenal exkluzívny prieskum pre denník Bild v rozpore s väčšinou prieskumov víťazstvo pre Stoibera.
Bild celkom otvorene propaguje opozičný blok CDU/CSU a jeho kandidáta na kancelára Edmunda Stoibera. Šéfredaktorom denníka je 38-ročný ambiciózny Kai Diekmann, spoluautor knihy bývalého kancelára Helmuta Kohla (CDU). Diekmann spísal spomienky na zjednotenie Nemecka tak, ako mu ich nadiktoval sám kancelár zjednotiteľ.
V stredu na Bild nezvyčajne ostro zaútočil samotný kancelár Schröder. Po voľbách dostanú podľa neho účet „Stoiberovi kamaráti v určitých denníkoch“, ktorí si myslia, že budú určovať, kto bude v Nemecku vládnuť. „V tejto krajine rozhodujú dospelí občania, a nie denník Bild.“
Odborníci sa zhodujú, že protivládne ťaženie by sa napokon mohlo obrátiť proti bulváru. Aj ľudia z jeho okolia priznávajú, že politiku sa mu nikdy nedarilo dobre predávať. Bild je príliš masový denník, než aby sa sústreďoval len na jednu skupinu Nemcov. Nehovoriac o tom, že v hre je „nezávislosť“ novín, ktorou sa denník pýši na titulnej strane. Ambicióznemu vedeniu Bildu to ale momentálne vrásky nerobí. Musia sa sústrediť na iné veci. Treba pripraviť nedeľňajšie vydanie.
MIRIAM ZSILLEOVÁ