Vyše 61 miliónov voličov rozhodne zajtra v Nemecku o zložení budúceho parlamentu a tým aj o budúcej vláde. Podľa posledných prieskumov sa očakávajú tesné výsledky. Vládnuci sociálni demokrati (SPD) a opozičná konzervatívna CDU/CSU by mohli získať 38 až 40 percent, liberálna FDP 8 až 10, Zelení 7 a postkomunistiscká PDS 4,5 až 5 percent hlasov.
Ešte pred niekoľkými týždňami mali jasný náskok pred červeno-zelenou koalíciou opozičné strany CDU/CSU a FDP. Bavorský premiér a kandidát na post kancelára Edmund Stoiber sa úspešne prezentoval ako politik stredu, čím vzal vietor z plachiet volebným stratégom SPD, ktorí sa ho snažili charakterizovať ako zarytého konzervatívca.
V priamom porovnaní s kancelárom Gerhardom Schröderom sa mu však nepodarilo zabodovať. Schröder si získal voličov ráznym vystupovaním po katastrofálnych povodniach. S veľkou podporou mohol tiež počítať, keď vyhlásil, že za jeho vlády sa Nemecko nezúčastní na plánovanom americkom útoku na Irak.
Veľká voda a diskusia o Iraku pomohli na nohy aj Zeleným, veď životné prostredie a zahraničná politika sú ich doménou. Ich špičkový kandidát a minister zahraničných vecí Joschka Fischer je naďalej jedným z najobľúbenejších politikov. Popularita liberálnej FDP naproti tomu klesala. Obraz „strany pohody“, ktorý sa FDP snažila spočiatku sprostredkovať, rušivo pôsobil v krajine postihnutej najväčšou prírodnou katastrofou.
V prípade víťazstva Stoiber už oznámil, že okamžite zmení zákon o cudzincoch, aby mohol čo najrýchlejšie vypovedať asi štyritisíc extrémistických islamistov. Ďalšie prekvapujúce opatrenia sa však od prípadnej koalície CDU/CSU/ FDP neočakávajú. Stoiber to síce nevyslovil, ale aj pre neho zrejme platia Schröderove slová spred štyroch rokov: „Nechceme robiť všetko ináč, ale mnohé veci lepšie.“