Pred štyrmi rokmi sa volilo 25. a 26. septembra. Na voľbách sa zúčastnilo 84 percent oprávnených voličov, o ich priazeň sa uchádzalo 17 strán a hnutí. Hoci vo voľbách HZDS získalo najviac hlasov – 27 percent, vládnu koalíciu zostavili SDK, SDĽ, SMK a SOP.
Voliči mali zároveň rozhodnúť v referende (spravidla vo vedľajšej miestnosti) o neprivatizovaní niektorých strategických podnikov. Hlasovalo ich len 44 percent, referendum teda bolo neplatné.
Hlavná otázka znela, či Slovensko bude pokračovať v politickom štýle koalície HZDS-SNS-ZRS s autoritatívnymi prvkami a izolovanej od sveta, alebo sa vráti k demokratickým princípom. Atmosféru pred voľbami sprevádzali diskusie o možnej manipulácii s výsledkami volieb, o ich zneužití či o prerušení, alebo zmarení volieb.
Predvolebné súperenie poznačila výrazne najmä snaha vládnej koalície zmeniť volebné pravidlá vo svoj prospech a zabrániť prítomnosti niektorých pozorovateľov. Volebný zákon sa menil tesne pred voľbami a prakticky vylúčil vznik predvolebných koalícií.
Keď Ústredná volebná komisia schválila akreditáciu pozorovateľov z OBSE, Slovenská televízia pod vedením Igora Kubiša spolu s provládnym denníkom Slovenská republika spochybnila ich objektivitu. Vládni zástupcovia odmietali akreditovať napríklad aj pozorovateľov Národného demokratického inštitútu a Medzinárodného republikánskeho inštitútu, ktorí kritizovali volebné podmienky na Slovensku.
Volebnú atmosféru poznačila aj kauza okolo televízie Markíza, ktorá vypukla desať dní pred voľbami. Zapojili sa do nej politici, a tak pôvodne majetkový spor dostal politický rozmer.
Keďže Slovenská televízia bola v tom čase pod silným vplyvom vládneho hnutia, mnohí ľudia automaticky spájali boj o Markízu s bojom za zachovanie slobody informácií.
Medzinárodná ratingová agentúra Standard and Poor‘s týždeň pred voľbami znížila rating Slovenskej republiky z úrovne BBB– na BB+, z investičného do špekulatívneho pásma.
HZDS vo volebnej kampani šokovalo prítomnosťou svetových hviezd po boku Vladimíra Mečiara. V Mečiarovom náručí sa ocitla ako prvá Claudia Schifferová, ktorá prišla na Slovensko, aby prestrihla pásku na troch spola dokončených diaľničných úsekoch. Pri ďalšom otváraní diaľnice Mečiarovi asistoval syn francúzskeho herca Jeana-Paula Belmonda. Pridala sa aj talianska herečka Claudia Cardinale, ktorá vystúpila spoločne s Mečiarom v STV a francúzsky herec Gérard Depardieu, ktorý bol na mítingu HZDS v Čermeli. Deň pred voľbami prišla na Slovensko aj talianska herečka Ornella Muti, prešla sa s Mečiarom po Kramároch a povedala, že krajšiu nemocnicu ešte nevidela.
Dva dni pred voľbami v sledovanom vysielacom čase vystúpil v STV Ivan Gašparovič z HZDS a divákom odporučil, aby sa pri rozhodovaní porozprávali najmä so svojím srdcom, čo bola narážka na kampaň HZDS, ktorá spomínala srdce.