Obec Buzitka na južnom Slovensku si rokmi vyslúžila prívlastok sociologický volebný fetiš. Fenomén, ktorý sa tam opakuje pri každých voľbách, je pravdepodobne ojedinelým európskym javom. Výsledky aj samotná účasť na voľbách v obci kopírujú celoštátne výsledky volieb. Položartom sa hovorí, že by možno stačilo usporiadať voľby v Buzitke. Výsledok by bol rovnaký a ušetrili by sa milióny.
„Ak sa znova trafíme, tak už neviem,“ povedal pár hodín pred otvorením volebných miestností starosta Stanislav Jačmeník, ktorého volebný fenomén Buzitka stále prekvapuje.
Buzitčania mali napríklad pri prvých priamych prezidentských voľbách „na chlp“ rovnaké výsledky, ako boli neskôr oficiálne, celoslovenské. V parlamentných voľbách získalo prvých päť strán toľko isto percent ako v Buzitke.
Fenomén zhody si niektorí ľudia v obci vysvetľujú ako náhodu, ale starosta sa domnieva, že to môže byť výsledok osídľovania Buzitky v minulom storočí – prisťahovali sa tam ľudia takmer zo všetkých oblastí Slovenska.
Rozvoj Buzitky ovplyvnila najmä česká a neskôr v roku 1939 maďarská kolonizácia. V roku 1925 priniesli do obce prácu a kultúru českí legionári, ktorí dostali pozemky a domy. Po vytlačení Maďarmi sa ich už do obce vrátilo len minimum. Medzi legionármi bol napríklad aj Vlastimil Fiala, otec buzitskej rodáčky, herečky Vlasty Fialovej.
Buzitka sa podobá na Slovensko aj v tom, že tohto roku sa dajú výsledky volieb ťažko odhadnúť. „Ako tieto voľby dopadnú u nás, nevie nik,“ tvrdí pracovníčka obecného úradu Helena Ševčíková. Aj starosta hovorí: „Ťažko niečo predpovedať.“
Z 510 Buzitčanov má volebné právo 407 prevažne starších ľudí. Buzitka je takmer čisto slovenská obec, pri poslednom sčítaní ľudu sa k maďarskej národnosti prihlásilo okolo 7 percent občanov, k českej ani percento a Rómov údajne v obci ani nemajú.