Denník planéty

Potravinová kríza v Afrike


Živelné pohromy na zemeguli:


14. septembra – 20. septembra 2002


Potravinová kríza v Afrike

Predstavitelia OSN varujú, že potravinová kríza v južnej Afrike sa v súvislosti s dlhotrvajúcim suchom stáva ešte vážnejšou, než bola doteraz. Takmer 15 miliónov ľudí potrebuje okamžitú potravinovú pomoc. Programový riaditeľ organizácie World Food James Morris hovorí, že pokračujúce sucho v kombinácii s ochorením HIV-AIDS a politickými nepokojmi vytvára predpoklady na nedoziernu krízu. Oznámil tiež, že počet ľudí, ktorí sa ocitli v núdzi, sa v porovnaní s májovými údajmi OSN zvýšil o 1,6 milióna. Pomery v bývalých úrodných oblastiach Zimbabwe sa ešte zhoršili po vládnom zásahu na ovládnutie fariem bielych vlastníkov, čo zastavilo poľnohospodársku činnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vírus zabíja tulene

Následkom novej vírusovej infekcie v Severnom mori zahynulo v oblasti od Nemecka po Nórsko 12-tisíc tuleňov, čo je jedna tretina celkovej populácie týchto cicavcov. Nemecký minister životného prostredia Juergen Tritten oznámil, že len za minulý týždeň sa pozdĺž pobrežia našlo 780 mŕtvych tuleňov. Minister sa obáva, že súčasná epidémia prekoná aj epidémiu z roku 1988, keď uhynulo 18-tisíc tuleňov. Vírus s názvom Phocine Distemper napáda imunitný systém tuleňov. Na ochorenie neexistuje nijaký liek a nevie sa, odkiaľ vírus pochádza.

Zemetrasenia

Východoindické Andamanské ostrovy postihlo zemetrasenie o sile 6,5 stupňa Richterovej stupnice. Najmenej dvaja ľudia prišli o život a okolo štyridsať domov bolo zničených. Vlny tsunami zasiahli aj Roosove a Smithove ostrovy v severnej časti súostrovia.

SkryťVypnúť reklamu

* Otrasy Zeme pocítili aj na západe a severozápade Japonska, na Taiwane, v juhovýchodnom Iráne, východnom Egypte, západnom Turecku a západnom Bulharsku.

Geotermálne prekvapenie

Turisti, ktorí sa prišli pozrieť na populárne Mesačné krátery v geotermálnej oblasti neďaleko novozélandského mesta Taupo, boli šokovaní, keď ich autobusy pokryl prach z kráterov. Gejzír vyrážal horúci popol až do výšky päťdesiatich metrov. Chris Bromley z Inštitútu geologických a nukleárnych vied oznámil, že išlo o jednu z najmohutnejších erupcií za posledných dvanásť rokov.

Tropické cyklóny

Jamajku a Kajmanské ostrovy zasiahli prudké dažde a silný vietor z tropickej búrky Isidore, ktorá sa tam premiestnila z Kuby. Búrka zrejme nadobudne silu hurikánu a ohrozí Mexický záliv.

SkryťVypnúť reklamu

* Jeden plavec prišiel o život, keď ho zaliali veľké vlny vyvolané tropickou búrkou Hanna. Búrka zasiahla pobrežie Mexického zálivu a priniesla silné dažde do juhovýchodných oblastí Spojených štátov.

* Tropická búrka Iselle priniesla prudký dážď do Kalifornského zálivu a do ďalších oblastí severozápadného Mexika.

Epidémia horúčky dengue

Na následky horúčky dengue, ktorú prenášajú komáre, zomrelo v Hondurase už najmenej šestnásť ľudí. Infekčné ochorenie postihlo okolo 29-tisíc ľudí. Marco Pinel, vedúci Enviromentálneho zdravotníckeho oddelenia, oznámil, že k celkovému počtu postihnutých treba pripočítať ešte ďalších 758 pacientov, u ktorých sa potvrdila krvácajúca forma ochorenia. Horúčka vrcholila v júli a v auguste, keď husté dažde vytvorili vhodné podmienky na liahnutie komárov.

SkryťVypnúť reklamu

* Na nebezpečentvo epidémie horúčky dengue upozornili aj predstavitelia kubánskych zdravotníckych inštitúcií po tom, ako zaznamenali rozsiahle liahnutie komárov druhu Aedes Aegypti, ktorý prenáša túto chorobu. Už začiatkom roka, keď na horúčku dengue zomreli dvaja ľudia, odštarovali na Kube sedemdesiatdňovú vzdelávaciu kampaň.

Ultrazvukom proti komárom

Skupina amerických vynálezcov objavila novú metódu boja proti komárom prenášajúcim ochorenia. Ide o silný úder ultrazvukom, ktorý zabíja komárie larvy. Michael Nyberg a Herbert Nyberg z mesta Old Lyme v americkom štáte Connecticut vyhlásili, že je to lacnejšia alternatíva než doterajší spôsob likvidácie lárv. Po údere ultrazvukom sa v larve vytvorí úzky rez, ktorým prenikne k nej vzduch, čím sa ničí tkanivo. Podľa magazínu New Scientist sa vysokofrekvenčný úder v rozsahu 16-32 kiloherzov vyráža z vodotesného prístroja. Môže sa namontovať na zadnú časť člna alebo natrvalo do plytkej vody, kde sa liahnu komáre.

SkryťVypnúť reklamu

The Los Angeles Times Syndicate

Autor: STEVE NEWMAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 580
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 298
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 711
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 107
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 331
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 920
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 403
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu