
FOTO - AUTOR
Volali ho zlé dieťa tenisu. Šoumen. Na kurte vedel vytočiť rozhodcov, rozosmiať divákov. Raz prišiel na dvorec s motýlikom na krku, inokedy s dáždnikom. Zrazu tenis nebol až taký vážny. Životospráva vraj nebola jeho silnou stránkou, počas turnajov ho poznali na diskotékach, v baroch. Ilie Nastase. Bývalý slávny športovec je dnes prezidentom Rumunského tenisového zväzu, ale aj v 56 rokoch zostal výzorom stále ten istý. Dlhé čierne vlasy, šibalský úsmev na tvári. Nasty si pri včerajšom predpoludňajšom tréningu daviscupového tímu hostí v prešovskej mestskej hale zapinkal s tretím hráčom Rumunska Gabrielom Trifuom a hoci na pohybe už bolo cítiť roky, údery takmer nekazil.
„Mnoho ľudí mi aj dnes pripomína kúsky, čo som stváral na kurte. Krásne časy! Bavil som sa na dvorci a myslel som trochu aj na divákov. Mal som veľa energie. Ale v súkromnom živote som bol celkom iný,“ spomínal včera pri káve v prešovskom hoteli Dukla a tvrdil, že keby dnes hral vprofi tenise, bol by to ten istý Nastase ako v 70. rokoch. Ktovie, v týchto časoch by sa asi nedoplatil prísnych pokút.
Dnešný tenis je vážnejší
„Tenis je dnes vážnejší, hrá sa o veľké peniaze. Ťažko však žiadať od Američana Peta Samprasa, aby bavil obecenstvo tak ako predtým jeho krajan John McEnroe. Každý hráč má iný prejav a nič sa nedá nariadiť nasilu,“ zamyslel sa. Nastase vyhral vo svojej kariére dvojhru na grandslamových turnajoch US Open 1972, Roland Garros 1973, dva razy hral vo finále Wimbledonu, štyri razy triumfoval na turnaji Masters, ale nevedel sa rozhodnúť, ktorý úspech bol jeho tenisovým vrcholom. „Bolo to celé obdobie rokov 1972, 1973 a tiež ďalšie tri-štyri sezóny. Tenis ma úžasne bavil. Možno by som dosiahol ešte viac, ale komunistický režim v krajine nerád púšťal športovcov do zahraničia a ja som začal cestovať na turnaje, až keď som mal 20 rokov,“ vravel rodák z Bukurešti, ktorý v tých časoch zvádzal veľké súboje s Američanmi Smithom, Ashom, Connorsom, J. McEnroeom, Švédom Borgom, Argentínčanom Vilasom, Austrálčanmi Laverom, Newcombeom, Rosewallom alebo československým reprezentantom Kodešom.
Najviac obdivoval Lavera
„V našej ére som najviac obdivoval Roda Lavera. Vždy som mal radšej hráčov, ktorí okrem sily používali na dvorci aj rozum. Preto som sa rád díval na zápasy vášho Miloša Mečířa - raz som s ním dokonca hral na turnaji v Metz. Ja som pomaly končil, on začínal svoju kariéru. A v ženskom tenise mi je vždy bližší nápaditý tenis Švajčiarky Hingisovej než prudké údery amerických sestier Williamsových. Pravda je však taká, že v tomto prípade vyhráva sila,“ krútil hlavou, akoby sa nevedel stotožniť so súčasným vývojom tenisu. Vyslovil sa za prísnejšie kontroly používania podporných prostriedkov. Zdá sa mu podozrivé, že špičkové svetové hráčky sa odmietavo vyjadrujú o krvných testoch, ako je to bežné v iných športoch, ktoré sa riadia pravidlami MOV.
Vývoj ovplyvňujú materiály
„Vývoj tenisu ovplyvňujú aj nové trendy vo vývoji materiálov, rakety sú dnes iné ako za našich čias. Hra sa zrýchlila. Nechcel by som sa dožiť chvíle, keď mu budú vládnuť dvojmetroví hráči s delovým podaním, ktorí budú na sieti zachytávať všetky loptičky. To nie je tenis podľa môjho gusta.“
Ilie Nastase vedel, že sa tento víkend konajú na Slovensku parlamentné voľby. Po páde železnej opony si v Rumunsku sám vyskúšal politiku. Pred šiestimi rokmi kandidoval za starostu Bukurešti, podľa novinových správ vrazil vtedy do kampane okolo 600-tisíc dolárov. Vo voľbách nakoniec neuspel. „Bola to zaujímavá skúsenosť. Zistil som, že na politiku sa nehodím. V športe rozhodujú schopnosti, prídete na kurt a tam sa rozhodne, kto zo súperov je lepší. V politike sa používa veľa trikov, zákerností, treba tam veľa nasľubovať. To nie je nič pre mňa. Už sa na to nedám,“ vravel odhodlane. Nevyšiel mu ani projekt so založením tenisovej akadémie. „Peniaze som investoval do troch rádií, chcel by som mať aj súkromnú televíziu. Realizujem sa v oblasti médií,“ prezradil a poznamenal, že Radio Europa FM je najpopulárnejšie v Rumunsku, Radio 21 vedie v počúvanosti v hlavnom meste a úspešné je aj Total Radio. Tenisový svetobežník, ktorý v kariére zarobil na prémiách vyše dvoch miliónov dolárov, sa usadil v Bukurešti. Každé ráno ide do práce do vlastnej firmy. „Objavil som v živote aj iné stránky ako len šport. Život je tak zaujímavejší,“ spokojne vravel niekdajší tenisový búrlivák.