
FOTO - Archív
BRATISLAVA – Niektoré kúpele kritizujú spôsob, akým Sociálna poisťovňa kupuje liečebné poukazy. „Nefunguje tu trhové prostredie, klient by mal mať možnosť sám si vybrať kvalitné kúpele,“ vyhlásil riaditeľ kúpeľov v Rajeckých Tepliciach Zdeno Miškolci.
K jeho kritike sa pridala aj vedúca obchodného oddelenia kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach Helena Stopiaková: „Nezdá sa nám, že by Sociálna poisťovňa nakupovala podľa kvality.“
Sociálna poisťovňa kupuje od jednotlivých kúpeľov vyše štyridsaťtisíc liečebných poukazov ročne, ktoré obratom prerozdeľuje medzi pacientov. Odmieta pritom akékoľvek obvinenia z nekoncepčnosti.
„Máme kritériá. Pri nákupe sa orientujeme podľa finančných možností na jednotlivé štvrťroky. Nemôžeme predsa kupovať len tie najluxusnejšie pobyty. Vždy však prihliadame, aby bol dodržaný určitý štandard,“ povedala hovorkyňa poisťovne Andrea Kadnárová.
Poisťovňa vždy pred vlnou nákupu poukazov robí prieskum trhu. Kadnárová: „Zisťujeme, koľko máme nevybavených návrhov pri jednotlivých ochoreniach. Okrem toho berieme do úvahy, aký je dopyt na trhu, teda to, kam ľudia chcú chodiť. Do úvahy berieme okrem priemernej ceny jedného ošetrovacieho dňa aj výsledky kontrolnej činnosti a sťažnosti občanov.“
Za nespravodlivý Miškolci považuje aj výber samotných záujemcov o kúpeľnú liečbu. „Niektorí ľudia sa po známosti dostanú do kúpeľov aj dvakrát za rok, iní na kúpele čakajú aj päť rokov,“ zdôraznil. Problémy kúpeľom podľa neho spôsobuje aj pokles počtu nakúpených poukazov, ktorý negatívne vplýva na ich hospodárske výsledky.
Od júla budúceho roka začne platiť nový zákon o Sociálnej poisťovni. Podľa neho budú mať nárok na preplatenie cesty a ubytovania v kúpeľoch len dôchodcovia. Pacienti v produktívnom veku si tieto náklady budú platiť sami. „Nebude to až tak veľa. Dnes stojí ubytovanie v liečebnom dome na jednu noc okolo sto korún na deň. Nízkopríjmoví pracujúci by na to mali mať a tí bohatší si budú môcť pokojne zaplatiť taký štandard, ktorý im bude vyhovovať,“ uzavrela Kadnárová. (tv, sita)
Polročné hospodárenie kúpeľov
kúpele zisk tržby
SLK Piešťany 3,5 572,0 mil. Sk
SLK Trenčianske Teplice 17,5 154,2 mil. Sk
Bardejovské Kúpele 6,0 121,0 mil. Sk
SLK Rajecké Teplice 17,0 56,0 mil. Sk
SLK Turčianske Teplice 9,2 48,6 mil. Sk
Zdroj: SITA
Pozn.: ostatné kúpele svoje výsledky ešte nezverejnili
Kúpele, liečebné ústavy a ozdravovne
kúpele zameranie
Piešťany pohybové ústrojenstvo, nervové ochorenia,
obezita
Trenčianske Teplice pohybové ústrojenstvo
Bojnice pohybové ústrojenstvo, nervové choroby
Rajecké Teplice pohybové ústrojenstvo, nervové choroby
Dudince pohybové ústrojenstvo
Sklené Teplice pohybové ústrojenstvo, nervové choroby
Turčianske Teplice pohybové ústrojenstvo,
choroby močových ciest
Číž pohybové ústrojentvo, nervové choroby
Smrdáky kožné choroby, pohybové ústrojenstvo
Brusno obehové a pohybové ústrojenstvo
Štós dýchacie cesty, pohybové ústrojenstvo
Bardejovské Kúpele onkologické ochorenia, choroby obehového
a tráviaceho ústrojenstva
Nimnica obehové a tráviace ústrojenstvo,
dýchacie cesty, cukrovka, obezita,
ženské choroby
Lúčky ženské choroby
Štrbské Pleso dýchacie cesty
Nový Smokovec dýchacie cesty
Sliač srdcové a cievne choroby
Vyšné Ružbachy srdcovo a cievne choroby
Lučivná dýchacie cesty
Korytnica choroby tráviaceho ústrojenstva