
FOTO – ARCHÍV
OSOBNOSTI EKONOMIKYZačiatkom 18. storočia sa kapitalizmus dostával do svojej rýdzej podoby. V čase, keď už bola na svete ekonomická biblia od Adama Smitha a v Európe fungovali prvé burzy, vznikla legenda rodu Rotschildovcov. V priebehu desaťročí sa z nich stala najbohatšia a najvplyvnejšia rodina v Európe. Meno Rotschild bolo zárukou spoľahlivosti a bezpečného zhodnocovania kapitálu. Počas ich dvestoročného pôsobenia na kapitálovom trhu nedošlo k žiadnym krachom, konkurzom ani extrémnym výkyvom. Karol Marx ich považoval za svojich úhlavných nepriateľov.
V roku 1743 sa vo Frankfurte nad Mohanom narodil Mayer Amschel, zakladateľ dynastie, ktorá sa neskôr rozšírila po celej Európe. Osud prinútil Amschela postarať sa o seba veľmi skoro. V 12 rokoch prišiel o oboch rodičov a odišiel na štúdiá do banky Oppenheimer v Hannoveri, kde sa naučil pracovať s peniazmi. Po návrate do rodného Frankfurtu založil obchod s mincami a starožitnosťami. Jeho vášňou bola numizmatika a časom sa stal najznámejším zberateľom v širokom okolí. Dôslednosť a spoľahlivosť mu pomohli získať si dôveru vplyvných nemeckých rodín, šľachticov a grófov, až sa dostal do priazne hessenského kniežaťa Wilhelma I. Na prelome storočí to bol jeden z najbohatších panovníkov v Európe. Svoj majetok získaval najmä posielaním svojich poddaných ako žoldnierov do rôznych kútov Európy, najmä však do Anglicka, ktoré potrebovalo bojaschopných mužov proti revoltujúcim kolóniám v Amerike. Willhelm svoje bohatstvo zveľaďoval obrovskými pôžičkami a stal sa najväčším veriteľom v Európe. Keď sa v čase napoleonských invázií v Európe podarilo Wilhelmovmu poradcovi Carlovi Buderusovi podplatiť francúzskeho generála, aby získal možnosť transportovať 15 miliónov frankov pre svoje knieža, stal sa tento Amschelov priateľ Wilhelmovou pravou rukou. Vzápätí poveril správou týchto peňazí Amschela. Uprednostnil ho pred všetkými známymi bankármi a vydláždil mu tak cestičku do sveta veľkého biznisu. To už sa Amschel písal ako Mayer Amschel Rotschild. Dnes svetoznáme meno pochádza z červeného štítu, ktorý mali Rotschildovci na svojom dome v malej židovskej uličke. Mayer v ňom žil spolu so svojou ženou Gutle Schnapperovou, ktorá mu porodila desať detí. Piati z nich boli synovia, ktorí sa stali ďalšími nositeľmi hrdého mena.
Rotschild si vybudoval úzke vzťahy s francúzskymi okupačnými vojskami, ale potajme udržoval obchodné styky aj s Angličanmi. V roku 1807 dostal voľnú ruku na investície v Anglicku. Bola to prvá veľká úloha pre jeho najstaršieho syna Nathana a začala sa tým expanzia Rotschildovcov do Európy. Jeho ďalší synovia založili bankové obchody v Londýne, Neapole, Paríži a Viedni. Všade, kam prišli, sa stali jednotkou vo svojom remesle.
Presne pred 190 rokmi Amschel zomrel. Vo svojom testamente pomenoval základné zásady hospodárenia s rodinným majetkom. Jeho zveľaďovanie zveril do rúk synom, najstarší z nich mal mať pri najvážnejších alebo najspornejších otázkach hlavné slovo. Najdôležitejším princípom rodiny Rotschildovcov sa stala vzájomná spolupráca. Druhou zásadou bola „sobášna politika“. Z jeho sedemnástich vnúčat sa dvanásť zosobášilo navzájom. Ani v nasledujúcich generáciách neboli svadby v rámci piatich vetiev Rotschildovskej dynastie výnimkou, a tak bohatstvo zostávalo v rodine. V 19. storočí moc a bohatstvo Rotschildovcov vrcholilo, lenže popularitu im ešte viac zabezpečili antisemiti, autori karikatúr, vtipov a dokonca divadelných hier na tému Rotschild.
Začiatkom dvadsiateho storočia zostal dom Rotschildovcov vo Frankfurte bez mužského potomka. Posledný z veľkej dynastie - Wilhelm Carl Rotschild, zvaný Willi, zomrel v roku 1901.
JURAJ JAVORSKÝ