
Spisovateľ Michel Houellebecq.
FOTO - DPA
Proces sa začal s hodinovým oneskorením, obžalovaný autor bol od začiatku prítomný. Pred súdnou sieňou sa tlačili húfy ľudí, takže polícia musela priestor ohradiť.
„Jeho vyjadrenia sú nepochybne antiislamské,“ vyhlásili Veľké mešity Paríža a Lyonu spolu so strešným Zväzom moslimov vo Francúzsku. To oni podali na Houellebecqa žalobu. „Ťažiskom procesu je hlavne antimoslimský rasizmus, ani nie tak osobnosť či provokácie úspešného autora,“ tvrdia moslimské organizácie.
Intelektuáli a umelci vidia v procese ohrozenie slobody myslenia. V petícii na podporu Houellebecqa sa píše: „Vyjadriť svoj názor na nejaké náboženstvo, dávať niektorému prednosť pred iným, alebo odmietať akékoľvek, spadá pod právo na slobodné vyjadrenie názoru.“ Ako píše denník Libération, petíciu podpísali napríklad spisovateľ Fernando Arrabal, režiséri Patrice Chéreau a Claude Lanzmann. Podľa nich časopis Lire neuverejnil v rozhovore s Houellebecqom vety, ktoré jeho výpoveď zjemňovali a relativizovali. Okrem toho šlo o Houellebecqove románové postavy. Jeho advokát tvrdí, že redakcia urobila z otázok odpovede.
Šéfredaktor časopisu Lire Pierre Assouline však zdôraznil, že Houellebecq rozhovor nikdy nedementoval. „Všetko, čo sa v tom rozhovore povedalo, presne zodpovedá jeho pocitom, ak nie jeho presvedčeniu,“ hovorí Assouline. V rozhovore Michel Houellebecq okrem iného hovorí: „Islam je nebezpečné náboženstvo.“
Jeho román Platforma, ktorý medzitým už vydali v angličtine aj v nemčine, vyšiel niekoľko dní pred rozhovorom v Lire. Dnes je z neho bestseller. Je to kniha o sexuálnej turistike do juhovýchodnej Ázie a útoku islamských teroristov. Houellebecq, pôvodom Parížan, žije na írskom ostrovčeku Cork.
Rozruch vzbudil už roku 1998 jeho prvý román Elementárne častice, v ktorom chcel zúčtovať s liberalizmom a sexuálnou revolúciou - je to kniha o dvoch nevlastných bratoch, na ktorých sa vykašľala matka, lebo začala žiť emancipovaným životom. Príbeh sa končí víziou budúcnosti ľudstva ako spoločenstva šťastných klonov. Niektorí kritici mu vtedy vyčítali sklony k stalinizmu a rasizmu. (puk)