BRATISLAVA - V roku 2001 vykazovala takmer polovica slovenských lesov niektorý zo stupňov zhoršenia zdravotného stavu. Oproti roku 1996 keď do niektorého zo štyroch stupňov imisného ohrozenia spadalo 418,8 tisíca hektárov lesov, sa táto výmera vlani zvýšila až na 956,6 tisíca hektárov. Za päť rokov teda vzrástlo množstvo poškodených lesov o 128 %.
Lesníci vyčíslili náklady na odstraňovanie škôd v lesných ekosystémoch do roku 2010 na dva a pol miliardy korún. V na tento účel smeruje z rozpočtovej kapitoly ministerstva pôdohospodárstva ročne 25 miliónov, pričom lesníci si môžu nárokovať ďalších 22 miliónov priamo z rozpočtu.
„Suma 47 miliónov korún zodpovedá potrebám na postupnú realizáciu projektov ozdravných opatrení pre oblasť Spiša, Nízkych Tatier a juhozápadného Slovenska,“ uvádza sa v materiáli, o ktorom včera hovoril vládny kabinet.
„Uvedené prostriedky však nevytvárajú možnosti rozpracovať projekty v oblasti Kysúc, Oravy a Spišskej Magury, ktoré vyžadujú na začatie prác do konca roku 2005 a intenzívny postup ozdravenia lesov v ďalšom období do roku 2010 sumu 105 miliónov korún ročne.“
Z vlastných zdrojov sú slovenskí lesníci schopní vyčleniť na ozdravovacie projekty približne pätinu sumy čerpanej od štátu. Na začatie riešenia problematiky aj v oblasti Kysúc, Oravy a Spišskej Magury by potrebovali z mimorozpočtových zdrojov ďalších 43 miliónov ročne. (sita)