sčítanie sa konalo na Slovensku podľa metodiky Európskej komisie prvýkrát. Projekt bol realizovaný k 31. októbru minulého roka za pomoci jednej členskej krajiny EÚ - Talianska.
Záverečné výsledky tento týždeň zverejnil predseda Slovenského štatistického úradu Peter Mach.
Zo sčítania vyplýva, že celkovej obhospodarovanej pôdy na Slovensku je 2,1 milióna hektárov, z toho 1,3 milióna je ornej pôdy, zavlažovaných je necelých desať percent tejto pôdy. Priemerná farma na Slovensku má rozmer 30,4 hektára pričom veľkých fariem nad tisíc hektárov je v krajine 722. Podmienky pre farmy - ktorých bolo päť a vzťahovali sa na výmeru alebo počet zvierat - splnilo 71 038 jednotiek, z čoho je právnických osôb 1636. Medzi fyzickými osobami sú aj registrované - teda súkromní farmári - ale aj domácnosti, ktoré sa venujú agrovýrobe. Z tohto počtu je na Slovensku na základe zákonných kritérií len 58 ekologicky hospodáriacich fariem, pričom záujem o prechod na tento druh hospodárenia uviedlo až 1183 opýtaných.
Údaje zo sčítania sa zákonite líšia od údajov, s ktorými pracuje ministerstvo pôdohospodárstva alebo Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva. „Je to dané tým, že tieto inštitúcie spracúvajú údaje na základe obchodovania s produktami a sčítanie obsahuje aj údaje o rodinných hospodárstvach, ktoré s produktami nemusia obchodovať,“ uviedol Štefan Schill, podpredseda ŠÚ.
Pohľad na kritériá farmy pre toto sčítanie prezrádza, prečo sa do sčítania dostali aj domácnosti: farmou totiž je každé hospodárstvo nad pol hektára obhospodarovanej pôdy, alebo hospodárstvo s jediným kusom hovädzieho dobytka, s dvoma ošípanými, prípadne 500 štvorcových metrov viniča alebo súvislých 300 koreňov vínnej révy.
ATTILA LOVÁSZ