ŠAMORÍN – Slovenské i maďarské gymnázium v Šamoríne sídliace v jednej budove nemajú od 8. júla plyn.
Riaditeľka slovenského Gymnázia M. R. Štefánika Mária Bzdúšková, ktorá je správkyňou celej budovy, hovorí, že dlh školy za prvý polrok je vyše 333-tisíc korún, z toho asi 320-tisíc iba za energie. Gymnáziá mali byť odpojené aj od vody, no po rokovaniach sa tak nestalo.
Žiaci podľa Bzdúškovej zastavenie dodávok plynu nepocítili. Zato kuchárky v školskej jedálni áno. Varia na elektrickom spotrebiči. Na umývanie riadu si ohrievajú vodu v kotloch na varenie polievky. Hrnce, plechy na pečenie či taniere umývajú ručne a sťažujú sa, že už nevládzu.
Obe gymnáziá majú asi šesťsto študentov, z toho 365 sa stravuje v školskej jedálni. Aj v kritických podmienkach im vždy varia polievku a druhé jedlo, ktoré býva väčšinou mäsité. „Už dnes je jasné, že stúpne spotreba elektriny a umývacích prostriedkov na riad,“ predpovedá Bzdúšková. Studenú vodu používajú aj upratovačky. Inú nemali ani počas augustového veľkého upratovania. (bej)