
Na pätnásťtisíc obetí holokaustu z Košíc a okolia si spomínali aj tohto roku. Pietna spomienka sa uskutočnila s mottom „Každý človek má svoje meno“ a jej súčasťou bolo čítanie mien umučených. Pietnemu aktu dominovala špeciálne pre túto príležitosť ukovaná menora (sedemramenný svietnik). FOTO TASR - SVATOPLUK PÍSECKÝ
Vláda schválila čiastočné odškodnenie obetí holokaustu špeciálnym účtom 850 milión korún v NBS
BRATISLAVA – Slovenská vláda včera definitívne a jednomyseľne schválila návrh dohody, ktorá má slovenskej židovskej komunite poskytnúť zadosťučinenie za majetok obetí holokaustu, ktorý za druhej svetovej vojny skonfiškoval kolaborantský režim a nasledujúce režimy doteraz nevrátili.
Po šesťdesiatich rokoch vláda schválila na odškodnenie 850 miliónov korún. Vyčlení ich zo štátnych aktív, pre ktoré ministerstvo financií otvorí osobitný účet v Národnej banke Slovenska.
Proces odškodnenia by sa mal začať do konca roka a potrvá do roku 2012.
Zmena oproti pôvodnému návrhu je v tom, že peniaze sa po desiatich rokoch nevrátia späť do štátneho rozpočtu, ale na účet Ústredného zväzu židovských obcí. „Je to veľkorysé a podľa mňa historické rozhodnutie vlády,“ zdôraznil po rokovaní niekoľkokrát vicepremiér Pál Csáky, ktorý vedie komisiu pre odškodnenie obetí holokaustu približne rok.
Rokovania o odškodnení sa začali už na jar v roku 1999. Na otázku, prečo vláda rozhodla až krátko pred voľbami, vicepremiér odpovedal: „Rozhodne je to otázka pre doterajšie vlády vrátane vlád pred rokom 1989. Je to vhodná otázka aj pre mojich kolegov.“
Dodal, že on sa podujal problém riešiť z vlastnej iniciatívy pred rokom. „Určite som ten člen vlády, ktorý má s touto témou najmenej spoločného.“
Osemstopäťdesiat miliónov by malo byť na účte ešte v októbri. Z výnosov (vo výške 60 až 65 miliónov korún ročne) sa bude financovať odškodnenie, ale aj sociálne, vzdelávacie a kultúrne projekty, ktoré chce židovská obec použiť hlavne na obnovu synagóg a židovských cintorínov, ktoré boli 60 rokov zanedbávané.
Osemstopäťdesiat miliónov korún predstavuje podľa odborníkov asi 10 percent zo zhabaného majetku.
Išlo o podniky, nehnuteľnosti a cennosti, ktoré štát predával alebo prenajímal.
Okrem toho štát zhabal židovské bankové účty. Podľa údajov židovskej obce by mal dnes majetok hodnotu 8,5 miliardy.
Csáky odhaduje, že do roku 2015 bude na odškodnenie použitých 1,5 miliardy korún.
Kam peniaze pôjdu, rozhodne sedemčlenná komisia zo zástupcov židovskej obce a troch členov vlády. „Každý halier bude podliehať štátnej kontrole,“ zdôraznil vicepremiér Csáky.
MIRKA HOROBOVÁ