Komunisti použili heslá z novembra 1989

Červené zástavy, červené pásky na rukávoch organizátorov, asi tristo dôchodcov, sem-tam slza dojatia a heslá z novembra 1989. Tak vyzeral včerajší záverečný míting volebnej kampane Komunistickej strany Slovenska.


Účastníkov posledného mítingu KSS potešila návšteva predsedu českých komunistov Miroslava Grebeníčka. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL


Začínať sa malo o tretej popoludní, ale komunisti prišli na Námestie SNP už napoludnie. Z ampliónov na modrom favorite sa rinuli predvolebné heslá KSS.

Po chvíli prišli mestskí policajti, ktorým sa nepáčilo, že KSS začala s agitáciou o viac ako dve hodiny skôr, než mesto dovolilo. Spor sa skončil tisíckorunovou pokutou. Auto museli preparkovať a o chvíľu už na ňom bola „papuča“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Po tretej nezačali míting politici, ale 50 minút spieval grécky spevák, ktorý sa striedal so slovenským fujaristom. Grék spieval po česky, okrem iného aj pesničku venovanú „ostrovu slobody“ - Kube.

Potom už prišlo na rad predstavovanie kandidátov bratislavského kraja a prejavy. Predseda KSS Jozef Ševc, v štýle svojho svokra Vasiľa Biľaka, prítomných oslovil: „Česť práci, vážení priatelia, súdružky, súdruhovia.“ Prívržencov vyzval, aby boli ostražití, lebo nepriateľ nespí. Jeho príhovor prerušil výkrik: „Smrť kapitalizmu.“

Neskôr ľudia začali kričať heslá, ktorými pred trinástimi rokmi demonštranti na rovnakom námestí vyháňali komunistov do minulosti. Skandovane kričali: „To je ono!“ a „Už je to tu!“

Ševc sa obrátil aj na umelcov. „Umelecký a kultúrny front išiel vždy s chudobným ľudom,“ vyhlásil. Kampaň KSS podporil aj predseda českých komunistov Miroslav Grebeníček. Zaželal KSS, aby vo voľbách získala aspoň 10 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi takmer výlučne staršími voličmi sa pohybovali aj mladíci, ktorí roznášali materiály KSS. Oblečené mali červené tričká s kosákom a kladivom či vyobrazeniami V. I. Lenina a Che Guevaru. Nemali viac ako 17 rokov, ale tvrdili, že sa na minulý režim trochu pamätajú. Na otázku, či im na ňom niečo neprekážalo, odpovedali, že áno. „Keď to budeme robiť znovu, bude to iné,“ tvrdili.

Starší pán, bývalý vysokoškolský učiteľ, tvrdil, že bude KSS voliť. „V ‘89 som tu so svojimi študentmi štrngal,“ povedal, ale na komunistoch sa mu páči ich sociálna politika.

Míting sa zaobišiel bez konfliktov. Väčšina okoloidúcich sa len bez väčšieho záujmu prizerala, niektorí zašomrali, že na Slovensku je už možné všetko.

(rp)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 596
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 719
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 143
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 352
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 874
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 883
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 369
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu