2/ S platobnou kartou zaobchádzajte rovnako obozretne ako s finančnou hotovosťou. Nedávajte ju z ruky, s výnimkou platenia v sieti obchodu a služieb, alebo pri výbere hotovosti na priehradke banky.
3/ Platobnú kartu chráňte pred mechanickým poškodením.
4/ Pravidelne kontrolujte, či vám platobná karta nechýba. Mali by ste mať u seba vždy núdzové číslo, na ktorom môže operátor banky zablokovať vašu kartu. Aj keď stratíte ostatné doklady, je možné kartu zablokovať.
5/ Pokiaľ ste sa rozhodli ísť s dobou, objednávať si tovar cez internet a platiť pomocou karty, dbajte na to, aby táto operácia bola zabezpečená a tretia osoba sa nemohla dostať k číslu vašej karty.
6/ Dbajte na to, aby sa magnetický prúžok karty nijakým spôsobom nepoškodzoval. Je preto vhodné mať kartu v plastikovom puzdre. Keby sa prúžok poškodil, musíte si zadovážiť novú kartu a bude vás to stáť nielen poplatok, ale aj nezanedbateľné množstvo času.
7/ Platobnú kartu nepoužívajte po uplynutí dátumu platnosti (karta platí do posledného dňa mesiaca v roku uvedenom na prednej strane platobnej karty).
8/ Ak chcete vyberať hotovosť, alebo uskutočňovať platbu kartou, porovnajte logo na karte s logom uvedeným na bankomate, alebo v obchodnom mieste, ktoré prijíma karty. Oboznámte sa tiež s výškou bankou stanovených limitov pre vašu platobnú kartu. Svoje transakcie uskutočnené počas jedného kalendárneho dňa prispôsobte maximálnym denným limitom stanoveným pre jednotlivé druhy transakcií, resp. maximálnemu dennému limitu.
9/ Pravidelne si kontrolujte transakcie uskutočnené platobnou kartou na svojom výpise z účtu. Pri odúčtovaní sumy, ktorá je podľa vášho názoru nesprávna, sa okamžite skontaktujte s bankou, ktorá vám platobnú kartu vydala, a predložte všetky dostupné doklady podporujúce vaše tvrdenie. (tkl)