Objem lízingových obchodov sa na Slovensku v roku 2001 zvýšil o celú polovicu. Po slabých rokoch tak rapídnym rastom dobieha zameškané. Pomohla mu v tom súhra viacerých vplyvov. Po oživení v roku 2000 nasledoval pre lízingový biznis na Slovensku ešte úspešnejší rok 2001. Objem nových uzavretých obchodov s hnuteľným majetkom vzrástol o 48 percent, po započítaní lízingu nehnuteľností narástol celý trh až o 51 percent. Výsledkom bol významný nárast ziskov lízingových spoločností.
Už po roku 2000 hovorili odborníci o úctyhodnom raste, keď trh po dvojročnej recesii podrástol o 37 percent. Minuloročné výsledky však predstihli väčšinu očakávaní. Lízingové spoločnosti uzavreli nové obchody s hnuteľ-ným majetkom v hodnote 34,8 miliardy korún. S nehnuteľnosťami to bolo 1,9 mld. Sk, čo predstavovalo vzhľadom na nízku základňu vyše dvojnásobny rast.
O minuloročný boom lízingu sa pričinilo hneď niekoľko faktorov. Vzrástli investície do lízovaných komodít. Úrokové miery zostali na priaznivej úrovni dosiahnutej po rapídnom poklese v roku 2000. Konkurenčný boj priniesol ďalšie sprístupnenie lízingových ponúk zákazníkom.
Oživenie investícií
Predaj osobných a úžitkových automobilov, ktoré sú najvýznamnejšou lízingovou komoditou, vzrástol vlani po dvoch rokoch stagnácie o viac ako štvrtinu. Viac áut ako minulý rok sa na Slovensku predalo len v roku 1996, keď bol dovoz osobných automobilov nižších kubatúr oslobodený od cla a dovoznej prirážky.
Práve v roku 2001 sa podľa odborníkov prejavila v predchádzajúcich rokoch odkladaná obnova vozidlového parku. Pod vysoký predaj sa podpísalo aj obnovovanie lízingových zmlúv uzavretých pred tromi rokmi. Vtedy bol totiž predaj áut takmer rovnako úspešný ako vlani. V predpovediach na tento rok sú už odborníci na predaj áut skeptickí, spomalenie naznačujú aj výsledky za prvý štvrťrok 2002.
Len o málo nižšiu dynamiku zaznamenal minulý rok predaj nákladných automobilov - vzrástol približne o pätinu. K obnove vozidlového parku núti prepravcov potreba prispôsobiť sa ekologickým parametrom Európskej únie.
Nárast zaznamenali minulý rok aj celkové investície podnikov. Tvorba hrubého fixného kapitálu vzrástla podľa údajov Štatistického úradu SR o 11 percent, čo je najviac za ostatné tri roky. Spolu s investíciami teda rástol aj lízing technológií, a to podstatne väčším tempom.
Lízing boduje vysokou dostupnosťou
Aj lízing ostatných komodít stúpal rýchlejšie ako ich celkový predaj. Lízing bol teda využívanejší ako iné formy financovania investícií. „Rýchlejší rast lízingu technológií ako celkových investícií je zásluha malých a stredných podnikov,“ vysvetľuje predseda Predstavenstva Asociácie leasingových spoločností (ALS) SR Miloš Randák. Dodáva, že lízing je pre ne často prístupnejší ako bankový úver.
Minulý rok sa podľa údajov ALS prostredníctvom lízingu financovala takmer pätina celkových investícií na Slovensku. V roku 2000 to bolo len necelých 15 percent. Najvyššou mierou sa lízing podieľa na financovaní nákupu motorových vozidiel - až tri pätiny zo všetkých áut predaných na Slovensku v roku 2001 boli na lízing.
Príťažlivá bola pre klientov najmä cena lízingu. K výraznej zmene úrokových mier minulý rok nedošlo, zostávali tak na priaznivej úrovni predchádzajúceho roka. Práve výrazný pokles úrokov v roku 2000 spôsobil masívne oživenie lízingového trhu a jeho prebudenie z recesie. Lízingovým spoločnostiam stabilné úroky umožňujú kalkulovať klientom nižšiu rizikovú prirážku, súvisiacu s výkyvmi úrokových mier.
O minuloročný rast trhu sa pričinila aj rastúca konkurencia. Prináša klientom zníženie nákladov, širšiu paletu produktov a prispôsobenie sa ich individuálnym želaniam. Čoraz väčší význam zohráva kvalita služieb, servis, pobočková sieť a vývoj nových produktov. Konkurencia sa tak presúva do necenovej oblasti.
Rok 2002 bude slabší
Ešte väčším tempom ako objem obchodov vzrástol minulý rok aj celkový objem financovania. Lízingové spoločnosti teda požičali svojim klientom o zhruba dve tretiny peňazí viac ako pred rokom. Adekvátne tomu sa zvýšila aj ziskovosť firiem. Súhrnný zisk pred zdanením spoločností, ktoré TRENDU poskytli svoje hospodárske výsledky za uplynulé dva roky, vzrástol tiež o zhruba dve tretiny.
V predpovediach na tento rok sú však už zástupcovia lízingových spoločností pesimistickí. Hovoria o stagnácii alebo len o miernom raste. Dôvodom je najmä neistota spojená s tohtoročnými parlamentnými voľbami, ktorá vedie k vyčkávaniu a odkladaniu niektorých investičných rozhodnutí. Ďalším faktorom je pokles predaja na primárnych trhoch - v prípade osobných áut je pokles za prvé štyri mesiace tohto roka šesťpercentný, v prípade nákladných áut je pokles ešte väčší.
Peter Apolen
(TREND TOP vo finančníctve 12.6. 2002)