Rastie podiel lízingu strojných zariadení
Významný bol aj vlaňajší medziročný rast lízingu, a to o polovicu. Tento výsledok je pravidelne dosahovaný rôznymi marketingovými akciami a výhodnými ponukami zameranými nielen na podnikateľské subjekty, ale aj na konečných spotrebiteľov. Podľa Petra Mazána zo spoločnosti CAC Leasing je výrazný posun lízingu smerom k vozidlám s vyššou obstarávacou cenou. Zvýšenie hranice daňovo uznateľných nákladov bude mať priaznivý dopad pri predaji vozidiel strednej, vyššej strednej a luxusnej triedy. Úplné odstránenie limitu daňovo uznateľných nákladov posilní v budúcnosti postavenie operatívneho lízingu, na ktorý sa limit už naďalej nevzťahuje.
Celkový objem lízingu hnuteľných predmetov v obstarávacích cenách bez dane z pridanej hodnoty vzrástol vo vlaňajšom roku o 11,2 mld. Sk, v percen-tuálnom vyjadrení ide o nárast o 48 percent. Po zohľadnení tempa rastu inflácie sa tento nárast v porovnateľných hodnotách mierne zníži, napriek tomu je to však mimoriadne priaznivý údaj. Vplyv na relevantnom trhu mal stabilný vývoj úrokových sadzieb na medzibankovom trhu. „Rovnako pozitívna bola štandardizácia lízingového trhu a to cena lízingu, rozsah služieb a platobná schopnosť klientov,“ hovorí Peter Mazán. Čo sa týka poistných sadzieb, tie sú výrazne nižšie ako v okolitých štátoch vrátane Českej republiky. V štruktúre lízingu z roka na rok rovnako rastie podiel strojných zariadení a výrobných technológií na celkovom lízingu hnuteľných predmetov, čo je pozitívny signál pre slovenskú makroekonomiku. Na túto oblasť bude mať vplyv výška zahraničných investícií a zavedenie nových technológií. Podiel na celkovej hodnote lízingu sa zvýšil síce len o 1,7 percenta, dôležitejší je však nárast v tejto komodite oproti roku 2000 o 2 294 mil. Sk, čo je viac ako 65 percent. Počítače a kancelárska technika sú i naďalej na periférii záujmu klientov lízingových spoločností. Na celkovom lízingu sa podieľali s objemom 820 miliónov Sk 2,4 percentami.
Lízing nehnuteľností
Podľa Mazána je najvyšší potenciál v lízingu nehnuteľností. Avšak jeho objem v predchádzajúcom období predstavoval len 1,9 mld. Sk. Podľa Asociácie leasingových spoločnosti, táto oblasť ešte stále na Slovensku nefunguje.
Príčiny možno hľadať výlučne v legislatíve. Prvým problémom je dvojité zdanenie daňou z prevodu nehnuteľností. Prvýkrát pri obstaraní a prevode nehnuteľností do majetku prenajímateľa, a druhýkrát pri prevode nehnuteľností do majetku nájomcu po skončení nájmu. Daň z prevodu je progresívna až do výšky 20%. Rozvoju bráni aj zákaz lízingu u rozpočtových organizácií, a to obcí. Rozpočtové pravidlá nedovoľujú obciam uhrádzať lízingové splátky, čo bráni rozvoju špecifických foriem lízingu, akým je tiež takzvaný komunálny lízing, napríklad pri výstavbe a prenajímaní bytových domov sprostredkovane obcami. Takisto by pomohlo skrátenie odpisových skupín.
Pre dlhodobý rozvoj lízingu je potrebné najmä udržanie vývoja úrokových sadzieb na trhu. V horizonte nasledujúcich rokov by malo prísť k postupnému znižovaniu úrokových sadzieb. Cieľom je, aby úrokové sadzby boli na úrovni Európskej únie. Druhým faktorom je stabilné ekonomické prostredie a priaznivý vývoj kurzu slovenskej koruny. Stabilná ekonomika zvýši kúpyschopnosť súkromných osôb. Zníženie mesačnej splátky by mohlo zabezpečiť predĺženie trvania zmluvného vzťahu pre súkromné osoby na päť a viac rokov.
(tkl)