Celkové predpísané poistné slovenského poistného trhu vlani prvýkrát prekročilo 30-miliardovú hranicu, keď dosiahlo 32 mld. Sk. V porovnaní s 27,3 miliardy korún za rok 2000 tak trh narástol o 17,2 %. O hlavnú časť rastu sa postaralo opäť životné poistenie, v neživotnom poistení bolo ťahúňom zákonné poistenie zodpovednosti za prevádzku motorového vozidla. Dôvodom však nebol rozmach trhu, ale legislatívna úprava sadzieb o dve pätiny smerom nahor. „Jednoznačne najdôležitejšími udalosťami na poistnom trhu vlani bola privatizácia Slovenskej poisťovne a koniec jej monopolu v povinnom zmluvnom poistení,“ hodnotí uplynulý rok viceprezident Slovenskej asociácie poisťovní, vrchný operačný riaditeľ poisťovne Amslico AIG Life Roman Holček. O najväčšieho slovenského poisťovateľa s bezmála 50-percentným trhovým podielom vlani prejavili záujem viac ako dve de-siatky záujemcov. Cez výberové sitá sa dostali štyria rivali, z ktorých len dvaja podali konečné ponuky. Holandská skupina Aegon a nemecká Allianz AG.
Druhá z nich nakoniec v tendri vyhrala. Najväčší európsky poisťovací koncern na Slovensku už vlastní Allianz poisťovňu, ktorá je trhovou trojkou. Transakciu preto musí odobriť aj Protimonopolný úrad SR, ktorý zatiaľ definitívne stanovisko nevyslovil. Plánom Allianz AG je postupne zlúčiť obe slovenské prevádzkarne. Meno Slovenskej poisťovne by zatiaľ malo ostať zachované.
V podstate súbežne s privatizáciou trhového lídra sa rozbehol aj proces ukončenia jeho monopolu v oblasti povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Po legislatívnych prieťahoch nakoniec potrebná zákonná norma vstúpila do platnosti až 1. októbra 2001 a prvé licencie potrebné na poskytovanie tohto poistenia udelil Úrad pre finančný trh až v polovici októbra. Aj napriek krátkemu obdobiu stihlo osem poisťovní, ktoré licencie získali, preinvestovať v súboji o trhové podiely len na reklamu takmer štyristo miliónov korún.
Vstupom zákona o povinnom zmluvnom poistení do platnosti zároveň vznikla Slovenská kancelária poisťovateľov, ktorá združuje poisťovne s licenciou na toto poistenie a zároveň sa stará o správu garančného fondu a reprezentáciu v zahraničí.
Pribudli akvizície i bankroty
Hoci predaj Slovenskej poisťovne bol vlani jednoznačne najväčšou akvizíciou na slovenskom trhu, vôbec nebola jediná. Od začiatku roka 2001 na Slovensku skončila svoju činnosť Európska cestovná poisťovňa, ktorej klientov prevzala Union poisťovacia. V priebehu roka sa najviac činila Kooperativa poisťovňa, ktorá najskôr prevzala kmeň životných poistiek Hasičskej poisťovne a potom kúpila väčšinu akcií Komunálnej poisťovne. Trend konsolidácie pokračuje aj v tomto roku, keď Generali poisťovňa prevzala pobočky Zürich poisťovne. Tento krok bol súčasťou ústupu švajčiarskej poistnej skupiny Zürich zo strednej Európy.
V druhej polovici roka 2001 dostala Dopravná poisťovňa od Úradu pre finančný trh (ÚFT) zákaz nakladať s aktívami, uzatvárať nové poistky a predlžovať staré. Do konca roka jej vedenie podalo návrh na konkurz, ktorý sa začiatkom roka 2002 aj rozbehol. Dôvodom na ukončenie existencie poisťovne, ktorá sa dlhší čas snažila o získanie zahraničného investora, boli finančné machinácie jedného z akcionárov. Zapríčinili nedostatočnú tvorbu potrebných rezerv, ktorá si vynútila zásah dozorného orgánu.
Ďalšou z malých slovenských poisťovní, ktorá vlani dobrovoľne prestala uzatvárať poistky, bola už spomínaná Hasičská poisťovňa. V apríli 2002 jej to ÚFT aj oficiálne zakázal, pričom na poisťovňu už podal jeden z jej veriteľov návrh na konkurz.
Poisťovní bude ďalej ubúdať
„Reálny počet poisťovní pre slovenský trh je tak 15 až 20. Ich počet sa bude v blízkej budúcnosti upravovať hlavne akvizíciami,“ predpovedá prezident SAP, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Unionu Tibor Bôrik.
Viceprezident asociácie R. Holček s týmto počtom súhlasí. „Polovica poisťovní z tohto počtu bude mať veľmi silnú pozíciu, dohromady ovládne až deväťdesiat percent trhu,“ dodáva. Takáto redukcia počtu poisťovní by však zároveň mala znamenať aj vyššiu stabilitu trhu. „Pre klienta to bude mať len pozitívne dosahy,“ uzatvára R. Holček. Zároveň očakáva posilňovanie pozícií univerzálnych poisťovní v životnom poistení.
Nastupuje bancassurance
Ďalším fenoménom, ktorý sa zrejme bude čoraz viac presadzovať v slovenskom prostredí, je bankopoisťovníctvo. Hlavne veľké banky ako Slovenská sporiteľňa a Všeobecná úverová banka sú v tejto oblasti priekopníkmi.
Záujmom o služby bancassurance sa netají Československá obchodná banka. Prejavila vážny záujem o kúpu rozhodujúcej časti akcií poisťovne Ergo. „Ďalším pravdepodobným trendom bude postupný prechod k priamemu marketingu a telemarketingu,“ predpovedá R. Holček.
Ján Záborský
(TREND TOP vo finančníctve, 12. 6. 2002)