Zábezpeka úveru - Pri zábezpeke úveru banka zohľadňuje jeho výšku. Pri nižších objemoch je dostačujúci ručiteľ, pri vyšších je nutné zložiť záruku. Predmetom záruky môže byť okrem ručiteľa banka, termínovaný vklad, vkladná knižka, nehnuteľnosť, cenné papiere, prípadne iná zmluva o stavebnom sporení. Hodnotu založenej nehnuteľnosti určí súdny znalec. Banka môže poskytnúť úver vo výške 70 % stanovenej hodnoty založeného objektu.
Bonita - V rámci preverovania bonity, banka preveruje, či žiadateľ má k dispozícií dostatočný objem prostriedkov na splácanie dlhu. Dostatok prostriedkov banka zistí, keď od čistého príjmu odpočíta ďalšie záväzky klienta a sumu potrebnú na zabezpečenie životných potrieb.
Stavebný úver - Po nasporení polovice cieľovej sumy, minimálnej doby sporenia a hodnotiaceho čísla vzniká sporiteľovi právny nárok na poskytnutie stavebného úveru. Úver sa poskytuje len plnoletým občanom s trvalým pobytom na Slovensku. Sporiteľ má právo žiadať kedykoľvek o uvoľnenie nasporených prostriedkov vrátane príslušných úrokov (okrem štátnej prémie) bez dokladovania účelu použitia. V prípade výpovede zmluvy o stavebnom sporení v lehote kratšej ako šesť rokov má sporiteľ právo na vyplatenie štátnej prémie až po zdokladovaní , že nasporené prostriedky vrátane úrokov a štátnej prémie boli použité na zákonom stanovené účely. Splátky úveru dlžník realizuje anuitnou formou, čiže pravidelnými splátkami rovnakej výšky, ktoré tvorí úmor istiny a úrok.
Medziúver - V prípade, že stavebník má už polovicu cieľovej sumy našetrenej bez stavebného sporenia, môže požiadať o medziúver. Z medziúveru sa platia len úroky. Pridelením cieľovej sumy sa medziúver splatí. Potom žiadateľ spláca len stavebný úver.
Na medziúver nie je právny nárok a banky ho poskytujú len pri existencii voľných peňažných prostriedkov. Avšak sporiteľne často poskytujú tento druh úveru, pretože priťahujú zákazníkov a sú dobrým marketingovým nástrojom konkurenčného boja. Vyplýva to z toho, že mnohé domácnosti už majú viac ako polovicu nasporenú a potrebujú už len časť cieľovej sumy.
Štátna prémia - predstavuje podporu štátu sporiteľovi. V súčasnosti je maximálny objem prémie 25 % z 16 000 Sk, teda 4 000 Sk ročne. Pri čerpaní prémie musí sporiteľ zdokladovať jej využitie. Výnimkou je tzv. priateľské sporenie, keď po 6 rokoch sporenia je jej použitie ľubovolné.
Bonifikácia - Predstavuje spôsob podpory štátom. Ten za určitých podmienok čiastočne hradí úroky vyplývajúce z hypotekárneho úveru. V tomto roku bonifikácia je na úrovni 4,5 %.
Predhypotekárny úver - Tento úver slúži na preklenutie časového obdobia od začatia výstavby do doby než novostavba sa dostane do fázy keď môže byť zapísaná do katastra nehnuteľností. Využíva sa vtedy, ak žiadateľ nemá k dispozícií nehnuteľnosť v požadovanej hodnote, ktorú by mohol založiť.
Predhypotekárny úver musí byť tiež zabezpečený a to aspoň pozemkom, na ktorom sa má realizovať investičný zámer. Po splnení určitých podmienok ho banka zmení na klasický hypotekárny úver. Maximálna doba splatnosti býva štyri roky.
(tkl)