
FOTO – TASR
nej banke.
Greenspan je v tejto úlohe už od roku 1987 a v júni 2004 sa mu končí v poradí štvrté funkčné obdobie. Hoci je možné, že ak ho o to prezident požiada, rozhodne sa Greenspan aj pre piate funkčné obdobie, spolu s touto možnosťou sa hovorí už aj o jeho nástupcoch.
Kritika Greenspana
Greenspan má dnes 76 rokov a v pozícii šéfa Fedu už spolupracoval so štyrmi prezidentmi USA. Špekulovať o jeho výmene sa začalo pred niekoľkými dňami, počas ekonomickej konferencie v Jackson Hole vo Wyomingu. Kedysi nedotknuteľný fanúšik džezu a tenisu musel čeliť kritike za politiku centrálnej banky v čase boomu na akciových trhoch. Najmocnejšiemu bankárovi vyčítajú, že nesprávne zareagoval na obrovský rast akciových kurzov v deväťdesiatych rokoch, keď nezvýšil úroky, čím umožnil nafukovanie burzovej bubliny. „Greenspanova bublina“, ako ju dnes niektorí nazývajú, po svojom spľasnutí stála burzových investorov sedem biliónov dolárov. Ďalšie tri bilióny sa stratili mimo burzových trhov.
Greenspan sám v poslednom čase hovorieval, že existencia bubliny sa potvrdila, až keď bublina spľasla a je presvedčený, že zvýšenie úrokových sadzieb by nezastavilo špekulácie, naopak, mohlo spôsobiť recesiu.
Následnícky kolotoč
Niektoré hlasy hovoria aj o možnosti, že ak má americká ekonomika opäť ožiť, nový prezident Fed-u sa musí volať Alan Greenspan. Iné riešenie by mohlo byť komplikované aj preto, že rok 2004 je rokom volieb a nie je pravdepodobné, že by si Bush povolal do jeho úradu niekoho nového. Napriek tomu už na kolotoči možných Greenspanových nástupcov sedí niekoľko významných mužov.
Prvým je John Taylor, štátny tajomník na ministerstve financií, odborník na menovú a peňažnú politiku. Jeho výber by určite mal vplyv na dnešnú politiku centrálnej banky - Taylor sa zasadzuje za jej sprísnenie.
Ďalší kandidát Larry Lindsey, poradca amerického prezidenta, je známy tým, že už v roku 1996 upozorňoval na špekulatívnu burzovú bublinu. Tretím možným šéfom Fed-u je bývalý minister financií Robert Rubin, ktorý sa medzičasom stal členom vedenia Citigroup a dnes sa vraj často objavuje vo Washingtone.
Denník New York Times označil za nádejného prezidenta Fedu aj Martina S. Feldsteina, profesora na Harwardskej univerzite a prezidenta americkej Národnej kancelárie ekonomických štúdií. Prvým potenciálnym čiernym šéfov Fedu môže byť aj Roger W. Ferguson, dnešný zastupujúci predseda Fedu. Po teroristických útokoch vlani v septembri, keď bol Greenspan v zahraničí, to bol on, kto presadzoval promptné zásobenie amerických bánk hotovosťou a radikálne zníženie úrokov.
Spracované podľa rakúskych denníkov Die Presse a Der Standard