
Americký jachtár Brad Van Liew opúšťa prístav v New Yorku a vydáva sa na trať plavby okolo sveta, na ktorej by mal patriť k jedným z najväčších favoritov. FOTO – REUTERS
Napriek tomu sa trinásť odvážlivcov rozhodlo skúsiť preplávať na svojich dočasných domovoch 28-tisíc námorných míľ. Tridsaťštyriročný Američan Brad Van Liew mal pred štartom extrémnych pretekov s názvom Around Alone, čo sa do slovenčiny dá preložiť ako celkom sám, tri predsavzatia. „Po prvé prísť do cieľa živý. Po druhé nerozbiť loď a po tretie mať relatívne dobrý čas,“ prezradil pre agentúru Reuters skúsený jachtár, ktorý na posledných pretekoch v roku 1999 skončil tretí, keď ho o vyššie umiestnenie obral zlomený sťažeň vo vodách blízko Uruguaja.
Len štyri hodiny spánku denne
Van Liew spával v 25-minútových intervaloch, no v súčte za deň nikdy viac ako 4 hodiny. Len tak sa podľa jeho slov dala udržať optimálna rýchlosť. „Možno si poviete, že je to bláznovstvo, ale ten pocit za hviezdnatých nocí, keď je nízka teplota a ideálny vietor, je fascinujúci. Rovnako tak pohľad na množstvo vtákov, rýb či žralokov. Niekedy je toho na pozeranie až príliš veľa, niekedy je zasa more nekonečne nudné. Či až nepríjemne tiché,“ dodal Van Liew.
Na šíre more sa pred dvomi dňami okrem iných vydal na trať 57-ročný diabetik z Kanady John Dennis i 27-ročná Britka Emma Richardsová. Niektorých z nich ani neláka túžba oboplávať svet. Chcú len zmeniť životný stereotyp a načerpať nové sily. Hoci preteky môžu viesť skôr k pravému opaku, na mori číhajú na jachtárov búrky i hrozba podvýživy. V prípade zdravotného problému môžu účastníci vysielačkou privolať pomoc, jeden z členov štartového poľa si však naposledy radšej infekciou napadnuté rameno chirurgicky ošetril sám.
Do cieľa v apríli 2003
Trať podujatia, ktorá 14-násobne prevyšuje dĺžku cyklistických pretekov Tour de France, vedie z New Yorku do anglického prístavu Torbay, odtiaľ do juhoafrického Kapského Mesta a k brehom Nového Zélandu. Najodolnejších očakávajú potom pri brazílskych brehoch v prístave Salvador de Bahia a na záver vedie trasa k americkému Rhode Island. Tam by najrýchlejší mali podľa predbežných prepočtov doplávať v apríli budúceho roku.
Mnohí Around Alone prirovnávajú k známejším jachtárskym pretekom Vendee Globe. Tie sú však nonstop. Účastníci priebehajúcej plavby majú na spomínaných miestach prestávku a čas na prípadnú opravu lode. Van Liew sa bude do určených prístavov blížiť dvojnásobne motivovaný. Manželka mu sľúbila, že ho tam bude čakať aj s dnes päťmesačnou dcérkou. „Odlúčenie je pre jachtára na opustenom mori to najťažšie,“ mieni Van Liew.
Na vodu vďaka bývalej manželke
Ako píše denník New York Times, na trati bude aj jeho krajan Tim Kent, ktorého ani odmietavý postoj sponzorov neodradil od štartu. Vyplávať môže napokon vďaka bývalej žene, ktorá mu po jeho presviedčaní požičala 50-tisíc dolárov na loď a potrebnú výbavu. Kalifornský boháč Bruce Schwab je v trinásťčlennom poli jediný, ktorý na vyplávanie nepotreboval zháňať sponzora. „Nikto mi doma neveril, že to myslím vážne. Až keď som sa vybral s loďou do New Yorku, pochopili, že nežartujem. Už sa na more teším,“ prezradil Schwab na minulotýždňovej predštartovej tlačovej besede v Newporte. (rh)