BRATISLAVA - Po prijatí zákona o Súdnej rade prestali pracovať existujúce disciplinárne senáty a nové Súdna rada ešte vymenovať nestihla. Podľa názoru niektorých právnikov sa tak môže košický sudca Dušan Kán, kvôli ktorému sa na slobodu dostali siedmi muži obvinení z brutálnej vraždy, vyhnúť disciplinárnemu konaniu. Dôjsť by k tomu malo, ak sa nestihnú vytvoriť disciplinárne senáty do dvoch mesiacov, od disciplinárneho priestupku.
„Za tento legislatívny lapsus môže minister Čarnogurský,“ vyhlásil predseda Súdnej rady Štefan Harabin, ktorý odmieta zvolať ďalšie zasadnutie rady, kým vláda nevyčlení potrebné prostriedky na jej činnosť. Minister financií už peniaze uvoľnil, ale podľa Harabina na účet rady ešte nedorazili.
Súdna rada na svojom poslednom zasadaní koncom augusta zaviazala súdy, aby do 30 dní zaslali návrhy zloženia disciplinárnych senátov aj so súhlasom kandidátov. Podľa Harabina zatiaľ takéto návrhy predložené neboli.
Predseda Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák naopak jednoznačne vylúčil, že by sa Kán vyhol disciplinárnemu konaniu. Nezabráni tomu ani nefunkčnosť disciplinárnych senátov.
„Disciplinárne senáty neexistujú, ale nič nebráni orgánu, ktorý má oprávnenie podať návrh na začatie disciplinárneho konania. Hneď ako je to podané na súde, tak je pozastavená premlčacia lehota,“ tvrdí Majchrák. Keď disciplinárne senáty vzniknú, môžu vec prerokovať. (rp)