
FOTO - ARCHÍV TASR
Z AFGANISTANU: Najviac utečencov u nás je z Afganistanu. Obyvatelia z tejto krajiny utekajú najmä od roku 1996, keď sa k moci dostal Taliban. Jeho ambíciou je zavedenie najčistejšieho islamského režimu na svete. Taliban obral ženy o základné práva - majú zakázané študovať aj zamestnávať sa a sú povinné chodiť od hlavy po päty zahalené. V krajine je zakázané video, satelitná televízia a dokonca aj hudba.Uplatňujú sa stredoveké tresty - ukameňovanie, amputácie a bičovanie.
Útlak islamskej ideológie sa spája s veľkou biedou a nedostatkom základných potravín. Podľa OSN je situácia v Afganistane, kde v utečeneckých táboroch na hranici s Pakistanom žijú státisíce utečencov, na pokraji humanitárnej katastrofy.
Z INDIE: Indovia sú dnes v počte žiadateľov o azyl na Slovensku na druhom mieste. India je napriek mnohým problémom považovaná za demokratickú krajinu s fungujúcim parlamentným systémom. Krajina sa dynamicky rozvíja, ale obrovským problémom je populačná explózia a s ňou spojená ťažká sociálna situácia miliónov ľudí, ktorí žijú v nesmiernej chudobe.
Z IRAKU: Treťou najväčšou skupinou migrantov, ktorí prichádzajú na Slovensko, sú občania Iraku. Diktatúra irackého prezidenta Saddáma Husajna je netolerantná k opozícii akéhokoľvek druhu. Krajina sa po napadnutí Kuvajtu v roku 1990 ocitla v úplnej medzinárodnej izolácii. Desať rokov platné úplné zbrojné a obchodné embargo zruinovalo ekonomiku krajiny, ktorá má druhé najväčšie zásoby ropy na svete. Obyčajní Iračania žijú v katastrofálnej biede, v krajine je vysoká detská úmrtnosť, zatiaľ čo Husajnov režim prežíva napriek embargu vďaka pašovanej rope a ilegálnemu obchodu. Sever a juh krajiny tvoria takzvané bezletové zóny, ktoré vytvorili USA a Británia na ochranu kurdskej a šíitskej menšiny. (kl)