
FOTO TASR - IVAN MAJERSKÝ
BRATISLAVA – Ak si kúpite dvojlitrovú minerálku v plastovej fľaši, zaplatíte len za obal šesť korún. Ak kupujete džúsy v škatuliach, výrobca za obal zinkasuje skoro päť korún. Kde fľaša skončí, ho netrápi. Za odvoz odpadu platí spotrebiteľ.
Kampaň za návrat vratných sklenných fliaš do obchodov spustila v týchto dňoch Spoločnosť priateľov Zeme. Bratislavčania si môžu putovnú výstavu o odpadoch a ich dopade na životné prostredie aj na našu peňaženku pozrieť ešte do pondelka na Námestí SNP. V infostánku ochranárov môžete získať konkrétny prehľad o cenách jednotlivých obalov a pohľadnice, ktoré môžete adresovať výrobcom a svojich obľúbených nápojov so žiadosťou, aby používali vratné obaly.
Výstava sa v pondelok večer presunie do Trnavy a postupne do ďalších 20 miest Slovenska. „Chceme upozorniť občanov, že majú právo žiadať v obchodoch lacnejšie a ekologicky šetrnejšie obaly. Mali by tlačiť na výrobcov, pretože spotrebiteľ má mať právo výberu. V niektorých obchodoch však iné nápoje ako tie v plastových obaloch dnes ani nenájdete,“ hovorí riaditeľ Spoločnosti priateľov Zeme Ladislav Hegyi.
Cieľom ochranárov je tiež dosiahnuť zmenu legislatívy. Navrhujú, aby výrobcovia jednorazových obalov zvýšili podiel ich recyklácie alebo opakovaného použitia o 50 percent do roku 2005, aby sa zakázal dovoz obalov z PVC a do roku 2002 aj zákaz bezplatného vydávania tašiek a aby výrobcovia povinne uvádzali ceny obalov.
Vratné obaly sú podľa nich na Slovensku ekonomicky diskriminované. Výrobca plastových obalov znáša náklady len na ich výrobu a distribúciu. Spracovanie odpadu zaplatí spotrebiteľ. Jednu domácnosť zneškodnenie odpadov, ktoré vyprodukuje priemerne za rok, stojí asi 800 Sk. V Bratislave sú náklady vyššie – až 4500 Sk. Výrobcovia, ktorí používajú vratné fľaše, znášajú pritom náklady aj na ich recykláciu, resp. umytie a vrátenie do obehu.
Komisia na ministerstve životného prostredia, v ktorej je zastúpená aj SPZ, v súčasnosti pripravuje zákon o odpadoch, ktorý by sa mal na medzirezortné pripomienkovanie dostať v septembri. Dovtedy plánujú ochranári pokračovať v kampani. (haj)