
FOTO - ARCHÍVTASR
ŽIAR NAD HRONOM – Keď sa žiarska školáčka vrátila s rodičmi po víkende z chalupy v Pohronskom Inovci, všetkých prekvapilo množstvo malých bodiek na tele dievčaťa. Rodiča napočítali na dcére okolo 20 prisatých kliešťov. Ako nám povedala MUDr. Eva Striežová zo Štátneho zdravotného ústavu v Žiari nad Hronom, kliešťov je v tomto roku opäť mimoriadne veľa, aj keď spomenutý prípad dievčaťa je trochu mimoriadny. Vrátiť sa však z prírody bez tohto cudzopasníka je hlavne v listnatých a zmiešaných lesoch šťastím.
Napriek tomu, že nebezpečenstvo kliešťa ľudia poznajú, riziko stále podceňujú. Pritom kliešť môže človeku spôsobiť dve veľmi závažné ochorenia – kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Zatiaľ čo proti prvému ochoreniu máme k dispozícii účinné očkovanie, proti borelióze očkovanie neexistuje a jedinou účinnou zbraňou je prevencia – vhodné oblečenie a obuv do prírody a používanie prípravkov, ktoré kliešte odpudzujú. Tým najúčinnejším je difusil, ktorý je bežne dostupný. „Našťastie, aspoň rizikové skupiny – napríklad pracovníci zamestnaní v lesoch v posledných rokoch svoj prístup zmenili. Niektorí zamestnávatelia dokonca uhradili pracovníkom náklady spojené s očkovaním proti encefalitíde. Volajú nám však aj detskí lekári, lebo mnohí rodičia majú o očkovanie záujem,“ dodáva E. Striežová.
Na našom trhu je niekoľko druhov očkovacích látok, ktoré si pacienti hradia sami. Nejde o lacnú záležitosť. Očkovanie sa musí vykonať v troch intervaloch, najlepšie je s ním začať na jeseň. Lekár však môže využiť aj zrýchlený priebeh očkovania. Jedna dávka očkovacej látky stojí okolo 500 korún, účinnosť očkovania trvá asi tri roky. Potom je vhodné dať sa preočkovať, na tento účel sa už využíva iba jedna dávka. Niekedy na prenos ochorení nie je treba ani priame uhryznutie kliešťom, môžeme ochorieť po konzumácii tepelne nespracovaného ovčieho syra, mlieka, ak bolo zviera infikoval kliešť.
Pre zdravotníkov je veľkou hrozbou aj lymská borelióza, ktorá prebieha vo viacerých štádiách, pričom prvé štádium možno ľahko prehliadnuť. Zväčša sa prejavuje zmenami v miestach, kde prišlo k uhryznutiu. Okolie je zapálené, neskôr bledne. Ak si príznaky nevšimneme, choroba prechádza do ďalších štádií. Tie trvajú rôzne dlhý čas – tretie štádium, keď už môže prísť aj k poškodeniu rôznych orgánov, sa môže prejaviť až po rokoch.
KVETA FAJČÍKOVÁ