Volebné výsledky možno zničia Bulharsku imidž najstabilnejšej krajiny Balkánu. Ani jedna z troch vedúcich strán - Národné hnutia za Simeona II, stredovopravicový Zväz demokratických síl (UDF) a Bulharská socialistická strana - zrejme nezíska v 240-člennom parlamente absolútnu väčšinu, ktorú tu UDF mal od roku 1997.
Podľa posledných prieskumov podpora Simeonovmu hnutiu, ktorou ľudia protestujú proti UDF i socialistom, je najvyššia aj napriek silnej „protikráľovskej“ kampani, ktorú vedie tábor premiéra Ivana Kostova (UDF). Simeonovi dávajú prieskumy 38 percent, UDF 17-21 a socialistom 16 percent. „Bez ohľadu na konečné percentá budú voľby fackou súčasnej politickej elite,“ napísal tento týždeň sociológ Koljo Kolev. „Voliči dávajú najavo totálne zhnusenie.“
UDF má na svojom konte celý rad úspechov. Chváli ho Medzinárodný menový fond, stabilizovala sa ekonomika, Bulharsko získalo pozvanie na asociačné rokovania s Európskou úniou a únia konečne Bulharom zrušila víza. Málokto si však môže dovoliť cestovať - v krajine je 18-percentná nezamestnanosť a životná úroveň za desať rokov vlády socialistov a demokratov striedavo klesla.
Simeon sľubuje vykoreniť korupciu, zvýšiť dôchodky a platy a vytvoriť lepšie podmienky rôznym sociálnym a etnickým skupinám. Premiér Kostov označil jeho plán za „divoký populizmus“.
Bývalý monarcha bol z Bulharska vyhostený ako dieťa potom, ako zmanipulované referendum v roku 1946 zrušilo monarchiu. Pracoval ako súkromný konzultant v Madride a do vlasti aj politiky sa vrátil len v apríli tohto roku. Je za členstvo Bulharska v NATO a EÚ. Tvrdí, že jeho tím mladých ekonomických expertov s kariérami v západných bankách môže prilákať viac investícií.
Jednou z hlavných otázok volieb bude, či získa Simeonovo hnutie dosť hlasov na stabilnú parlamentnú väčšinu spolu s tureckým hnutím MRF. Obe hnutia vyslovili prianie vytvoriť koalíciu. Etnickí Turci zrejme prekročia štvorpercentnú hranicu zvoliteľnosti.
Sám Simeon potom vidí svoju budúcnosť ako premiér alebo ako tieňová eminencia v pozadí politickej scény. (reuters, bj)