
Pred hľadaním dohody o rozširovaní EÚ sa vtipkovalo - luxemburský premiér Jean-Claude Juncker sa snažil zakryť výhľad na švédskeho hostiteľa Görana Perssona. FOTO - REUTERS
GÖTEBORG - Členské štáty EÚ sa včera v Göteborgu dohadovali, aké posolstvo by mali adresovať kandidátskym krajinám v dnešnom uznesení svojho dvojdňového summitu. Zhodli sa zatiaľ iba na tom, že to musí byť „silný signál“ a že rozšírenie únie musí byť označené za „nezvratné“.
Predsedajúce Švédsko sa s podporou Európskej komisie usilovalo o „upresnenie“ scenára schváleného pred pol rokom v Nice. Hlavne im išlo o to, aby sa únia zaviazala dokončiť vstupné rozhovory s najlepšie pripravenými kandidátmi do konca roku 2002. „Máme veľkú podporu, ale nie jednomyseľnú,“ povedala švédska ministerka zahraničia Anna Lindhová.
Návrh podľa všetkého narazil na rozhodný odpor Francúzska, ktorého premiér Lionel Jospin považuje uznesenie z Nice za dostatočné.
Únia sa v decembri v Nice zaviazala, že bude sama vnútorne pripravená na rozšírenie do konca budúceho roka, a vyjadrila nádej, že najlepší kandidáti budú v júni 2004 môcť usporiadať voľby do Európskeho parlamentu. „Povedať, že rokovania sa skončia v roku 2002, nie je rozumné,“ uviedol podľa diplomatov francúzsky premiér Lionel Jospin.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder pred začiatkom summitu povedal, že Göteborg vyšle kandidátskym krajinám jednoznačný signál o tom, že proces rozširovania je nezvratný a bude pokračovať bez spomalenia. Počas rokovaní sa však kancelár vyslovil proti konkretizácii dátumov prijatia nových členov. Podľa Schrödera by to bol zlý signál pre kandidátske krajiny.
Rakúska ministerka Benita Ferrerová-Waldnerová pred novinármi podobne hovorila o nutnosti odkázať krajinám strednej a východnej Európy, že výsledok írskeho referenda pre ne neznamená novú neistotu. Šéfovia štátov a vlád pätnástky sa stretnú so svojimi kolegami z kandidátskych krajín dnes na obed.
Lindhová hovorila o nutnosti dať jasné znamenie a vyjadriť nezvratnú politickú vôľu proces rozšírenia dokončiť. Hlavné je ukázať silnú oddanosť tomuto procesu. Diskusia bude podľa nej pokračovať dovtedy, kým sa pätnástka nedohodne na texte prijateľnom pre všetkých.
Kompromisom, o ktorom sa hovorí, by mohla byť formulácia, že nové krajiny sa budú môcť zúčastniť na voľbách do EP aj v prípade, ak ešte nebude skončená ratifikácia ich prístupových zmlúv, ku ktorej musí dôjsť pred získaním plnoprávneho členstva.
Podľa dipomatických zdrojov odmieta urobiť krôčik, ktorý by išiel nad rámec Nice, jednoznačne iba Francúzsko. Švédsko má jasnú podporu Veľkej Británie, Holandska, Dánska a prekvapivo tiež Španielska.
„Môžeme žiť s potvrdením záväzku, že rokovania sa skončia v roku 2002 a že najlepší uchádzači vstúpia v roku 2004,“ citoval španielsky zdroj premiéra Josého-Mariu Aznara.
(čtk, tasr, mim)