
V piatok a v sobotu sa v Bratislave stretli predsedovia vlád krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode. Cieľom ich deviateho summitu bol predovšetkým prístupový proces do Európskej únie a výmena skúseností z neho, ako aj vyhodnotenie fungovania dohody za posledné obdobie. Na snímke predsedovia vlád pred budovou SND, zľava Janez Drnovšek (Slovinsko), Mikuláš Dzurinda, Leszek Miller (Poľsko) a Simeon Sakskoburggotský (Bulharsko). FOTO - TASR
BRATISLAVA - Hoci o budúcnosti Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA) by sa malo rokovať až na budúci rok, na bratislavskom sobotnom summite sa ukázalo, že prístup krajín kandidujúcich na vstup do Európskej únie bude znamenať ich odchod zo združenia. Ako povedal po vrcholnej schôdzke premiér Mikuláš Dzurinda, „mechanizmy v CEFTA sú také, že ktorákoľvek krajina kedykoľvek môže združenie opustiť“.
Dzurinda tak reagoval na novinársku otázku, ako sa vzájomne k sebe zachovajú členské štáty združenia v prípade rozdielnych termínov vstupu do únie. „Som presvedčený, že Maďarsko spolu s niektorými členmi združenia CEFTA vstúpi do únie už v roku 2004, ale som presvedčený aj o tom, že mnohé ďalšie krajiny vstúpia neskôr tiež. Preto sa domnievam, že nájdeme mechanizmy na to, aby sme boli členmi únie a naďalej udržiavali čo najlepšie vzťahy s našimi terajšími partnermi,“ povedal maďarský premiér Péter Medgyessy.
Pripomenul, že práve vďaka dobrej spolupráci v CEFTA sa podarilo odstrániť z poľsko-maďarských vzťahov vážne problémy so vzájomnými obmedzeniami najmä v potravinárskej výrobe. Ako potvrdil Medgyessy a podpredseda poľskej vlády Marek Pol, pätnásteho októbra zaniknú bariéry v obchodovaní s hydinou, pšenicou, sušenou zeleninou a ošípanými. Obaja túto dohodu pripisovali členstvu v združení.
Podľa slovenského premiéra od budúceho roku sa formálne stane členom CEFTA Chorvátsko, ktoré „de facto medzi nami už je“. Dzurinda k tomu dodal: „Je to voľné združenie, po integrácii niektorí členovia odídu, noví však prichádzajú.“
V spoločnom vyhlásení premiérov sa uvádza spokojnosť so začatím bilaterálnych rokovaní o ďalšej liberalizácii poľnohospodárskeho obchodu, pričom intenzívnejšie budú rozhovory o vzájomnom uznávaní certifikátov a výsledkov skúšok. Na stretnutí ministrov poľnohospodárstva v Bratislave pred týždňom však práve v otázkach uznávania certifikátov nebol dosiahnutý pokrok.
Predsedovia vlád považujú za potrebné pokračovať vo výmene informácií z prístupových rokovaní. Dohodli sa na podpore spoločných záujmov pri rokovaniach s Európskou úniou, ale aj so Svetovou obchodnou organizáciou. Naďalej však zostáva v platnosti základný postoj, a to individuálne rokovanie s úniou vrátane individuálneho prístupu. „Táto téma bola dôležitá, ale len okrajová, na koordináciu krokov používame iné fóra. Napríklad stretnutia predstaviteľov krajín, ktoré sú bližšie k únii, menovite v rámci V 4,“ povedal premiér Dzurinda.
Vedúcich delegácií členských štátov CEFTA a Chorvátska prijal v sobotu aj prezident Rudolf Schuster. Nasledujúci summit bude o rok v Slovinsku.