BRATISLAVA – Slovensko utečencov príliš neláka, spravidla ním len prejdú ďalej na západ. Ak aj požiadajú o azyl, majú veľmi malú šancu dostať ho. Z vyše pol druha tisícky ho minulý rok dostali len desiati, tento rok zatiaľ iba jeden.
To znepokojuje Úrad vysokého komisára OSN, ktorý vidí problém v postoji nášho ministerstva vnútra.
Znepokojení sú aj naši susedia, lebo na Slovensko prídu mnohí utečenci legálne s vízami a potom sa pokúsia prekročiť hranice do krajín, kde by víza normálne nedostali.
Tieto prípady sú časté najmä medzi utečencami z Indie.
Jedna z pracovníčok slovenského zastupiteľstva v Indii upozornila ministerstvo zahraničia na zvláštne praktiky pri udeľovaní víz na výnimku už v roku 1999. Odvtedy teda ministerstvo vie o udeľovaní víz na výnimku pre ľudí, ktorí mali v úmysle nelegálne prekročiť hranicu ďalej na západ. Potvrdil to hovorca ministerstva Boris Gandel.
Ešte v tom istom roku poskytlo ministerstvo informácie prezídiu policajného zboru, tvrdí Gandel. „Podľa mojich informácií vyšetrovanie pokračuje.“ Hovorí, že tento prípad vznikol ešte za bývalého veľvyslanca Lysáka. „Prvým krokom, ktorý ministerstvo urobilo, bola výmena veľvyslanca, keď na ambasádu prišiel pán Volko.“ Ďalšie opatrenia boli prijaté, až keď sa zistilo, že víza sa takýmto spôsobom udeľovali ďalej.
Ako pred časom upozornil denník SME, veľvyslanec v Dillí udeľoval víza občanom Indie a ďalších štátov, pre ktoré má veľvyslanectvo pôsobnosť, a oni potom nelegálne prechádzali zo Slovenska ďalej na západ. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Jaroslav Chlebo pre SME povedal, že okolité štáty vrátili asi 280 takýchto nelegálnych migrantov.
Po tom, čo rapídne narástol počet udelených výnimiek, ministerstvo veľvyslancovi právomoc odobralo. Veľvyslanec Ladislav Volko nemôže teda od septembra minulého roku udeľovať víza na výnimku. V telefonickom rozhovore sa veľvyslanec k tomuto problému vyjadriť odmietol.
Informácie o počte zadržaných nelegálnych migrantov s vízami Slovenskej republiky udelenými na výnimku na iných veľvyslanectvách sa nám zatiaľ nepodarilo získať. V stanovisku hovorcu ministerstva zahraničných vecí sa píše, že takéto informácie má k dispozícii len úrad hraničnej a cudzineckej polície. Šéf úradu Miroslav Samek štatistiky poskytnúť odmietol.
(ldi)