Grand Prix: Montgomery a Jonesová

Celkovou víťazkou 18. ročníka atletickej IAAF/Grand Prix (GP) sa stala favorizovaná americká šprintérka Marion Jonesová, ale celkom prekvapujúco aj jej krajan, šprintér Tim Montgomery. Obaja štartovali v najkratšom šprinte. Dvadsaťsedemročný Montgomery ..

Celkovou víťazkou 18. ročníka atletickej IAAF/Grand Prix (GP) sa stala favorizovaná americká šprintérka Marion Jonesová, ale celkom prekvapujúco aj jej krajan, šprintér Tim Montgomery. Obaja štartovali v najkratšom šprinte. Dvadsaťsedemročný Montgomery utvoril senzačný svetový rekord na 100 m 9,78, keď o stotinu vylepšil doterajšie historické maximum svojho veľkého súpera z Kansas City, majstra sveta a olympijského víťaza Mauricea Greena (vo finále GP neštartoval). Slovenský guliar Milan Haborák vybojoval v elitnej svetovej osmičke skvelé tretie miesto. Náš najlepší atlét posledných dvoch rokov sa posunul v celkovom hodnotení z 85. priečky na 65. miesto so ziskom 39 bodov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rekord, ktorý sa už nečakal

Prvý svetový rekord roka 2002 v olympijskej disciplíne sa zrodil nečakane na záver atletického leta. Strieborný z vlaňajších majstrovstiev sveta (za krajanom Greenom), tretí z MS 1997 (za Greenom a Baileym z Kanady), dvojnásobný majster sveta zo štafety na 4x100 m (1999, 2001), olympijský víťaz zo Sydney v šprintérskom kvartete Tim Montgomery sa po pretekoch priznal, že s výnimočným výkonom nerátal. „Keď som dnes ráno vstal, vôbec som nemyslel, že by som mohol prekonať rekord. Všetko do seba zapadalo, sústredil som sa na Millera a nemyslel na Chambersa. Jednoducho, ideálne preteky. Už od devätnástich rokov som myslel na rekord, konečne sa mi to želanie splnilo. Musím však uznať, že na Greena ešte nemám, ten dokázal svoje postavenie potvrdiť na majstrovstvách sveta a olympijských hrách. To ma ešte len čaká. V budúcom roku s tým chcem začať na šampionáte v Paríži,“ uviedla Montgomeryho výpoveď agentúra SITA.

SkryťVypnúť reklamu

Montgomery získal trojnásobný bonus (18 bodov) a vyrovnal celkový bodový zisk lídrov GP Maročana Hichama El Guerrouja a Felixa Sáncheza z Dominikánskej republiky. Jeho rekord mal podľa porovnávacích bodovacích tabuliek hodnotu 1297 bodov, kým čas El Guerrouja 1255 a prekážky Sáncheza 1240 bodov (na hladkých 400 m bol až piaty).

Suverénna Jonesová

V ženskej kategórii nezvládla záťaž úradujúca majsterka sveta Žanna Pintusevičová-Blocková. Po dvoch nevydarených štartoch ju diskvalifikovali. Marion Jonesovej sa otvorila cesta k jasnému, ale zaslúženému triumfu. Rodáčka z Los Angles prehrala od roku 1997 jediný raz, práve na MS 2001 s Ukrajinkou. S Pintusevičovou-Blockovou má vysoko aktívne skóre 26:1.

Potlesk pre Haboráka

Slovenská atletika sa tešila z tretieho miesta guliara Milana Haboráka, ktorý sa posledným pokusom dostal cez dvadsaťdvametrového Kevina Totha z USA. Výkonom 20,40 získal najvyššiu pozíciu slovenského atléta vo finále GP v ére samostatnosti, dosiaľ bol najlepšie na štvrtom mieste Igor Kováč na 110 m prek. v roku 1997.

SkryťVypnúť reklamu

Zverenec trénera Jozefa Hanušovského z banskobystrickej Dukly mal výbornú sériu: 20,09 - 20,02 - 20,20 - 19,62 - 20,17 - 20,40. „Konečne som sa dočkal úspešného umiestnenia. Nebola kvalifikácia, to je pravda, ale chcem vyvrátiť tvrdenie, že som schopný dosiahnuť dobrý výkon len v kvalifikácii. S tretím miestom som, samozrejme, nadmieru spokojný. Tých dvanásť centimetrov, ktoré mi pred posledným pokusom chýbali na Totha, by ma mrzelo,“ povedal jedenásty guliar svetového rankingu, ktorému bronz v GP pravdepodobne vynesie miesto v prvej desiatke. Lepšie ako Haborák skončili z rodákov zo Slovenska iba diskár Imrich Bugár (1. - 1985) a trojskokan Ján Čado (2. - 1990).

Preteky sledovalo necelých 10 000 divákov, od budúceho roka sa bude konať dvojdňové svetové atletické finále v období 2003 až 2005 vždy v Monaku. (pf)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 535
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 210
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 915
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 952
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 869
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 810
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 465
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu